یکشنبه/ 2 آبان / 1400

وزیر خارجه مصر استوارنامه اولین سفیر قطر در این کشور پس از بحران منطقه خلیج فارس را که از تابستان ۲۰۱۷ آغاز شده و ابتدای سال جاری میلادی به پایان رسید، دریافت کرد.

به نقل از خبرگزاری رسمی قطر (قنا)، سامح شکری، وزیر خارجه مصر یک رونوشت از استوارنامه سالم مبارک آل شافی، سفیر فوق العاده و تام‌الاختیار قطر در مصر را دریافت کردو به این ترتیب وی رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

طبق گزارش قنا، شکری برای سفیر جدید قطر موفقیت در مسؤولیت‌هایش و برای روابط دوجانبه دوحه-قاهره توسعه و شکوفایی بیشتر را آرزو کرد.

وزارت خارجه مصر هنوز بیانیه‌ای در این خصوص منتشر نکرده است.

آل شافی ۱۸ اوت جاری از دوحه به قاهره رفت تا استوارنامه خود را تحویل مقامات مصری دهد.

مصر ۲۳ ژوئن گذشته، مصر تصمیم گرفت، عمرو الشربینی را به عنوان سفیر فوق‌العاده در قطر منصوب کند و حدود یک ماه بعد دوحه نیز سالم بن مبارک بن شافی را به عنوان سفیر فوق‌العاده در قاهره تعیین کند.

سفیر فوق‌العاده از اختیارات حقوقی گسترده‌ای برخوردار است که شامل امضای توافق‌هایی از طرف دولت یا سازمانی به نمایندگی آن است که سفیر عادی حق آن را ندارد.

روابط مصر و قطر که از ژوئن ۲۰۱۷ متوقف شده بود، پس از امضای بیانیه العلا در ژانویه گذشته در عربستان شاهد گام‌های مثبت در احیای روابط بین دو کشور بوده است.

از آن زمان شاهد سفرهای مقامات دو کشور و نشست‌های رسمی آنها، تلاش برای حل پرونده‌های در دست بررسی و همکاری در راستای تکمیل اقدامات لازم در خصوص آنها هستیم.

آل شافی، هشت سال سفیر قطر در آنکارا بود و چهره‌ای نزدیک به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه محسوب می‌شود.

این سفیر قطری پیشتر  وظایف دیپلماتیک مهمی از جمله نمایندگی دائم قطر در سازمان ملل و مشاور هیئت سازمان ملل در ژنو را برعهده داشت.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا