آغاز فاز انسانی واکسن کرونا “اسوید ۱۹” تا پایان بهار

آغاز فاز انسانی واکسن کرونا “اسوید ۱۹” تا پایان بهار

واکسن “اسوید ۱۹” تولید شده در یکی از شتاب دهنده های حوزه زیست فناوری تا پایان فصل بهار وارد فاز کارآزمایی‌ های بالینی خواهد شد.

هومن کاغذیان، مدیر عامل یکی از شرکت‌ های دانش بنیان و شتاب دهنده های حوزه زیست فناوری در نشست خبری افتتاح خط ویال تزریقی واکسن کووید ۱۹ استقرار زیست بوم فناوری‌ های زیستی را از اهداف این شتاب دهنده دانست و گفت: شتاب دهنده های حوزه زیست فناوری در دنیا موضوع جدیدی است و در ایران ۴ سال قبل اولین شتاب دهنده این حوزه راه اندازی شد.

وی با اشاره به تلاش‌های این شرکت در دستیابی به دانش تولید واکسن کووید ۱۹، خاطر نشان کرد: بر اساس کتاب‌ های مرجع برای تولید واکسن به زمان ۸ تا ۱۲ساله نیاز است، ولی واکسن کرونا در کوتاه‌ترین زمان ممکن تولید شده است.

آغاز فاز انسانی واکسن کرونا “اسوید ۱۹” تا پایان بهار

کاغذیان با اشاره به تحقیقات این شرکت دانش بنیان برای تولید واکسن کووید ۱۹ از سال گذشته ادامه داد: در مطالعات انجام شده توانستیم بر اساس پلتفرم ویروس کشته شده واکسن کووید ۱۹ را با عنوان “اسوید۱۹” تولید کنیم.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه این واکسن در فاز نهایی حیوانی قرار دارد، اظهار کرد: در این فاز این واکسن بر روی میمون‌ها، موش و “رت” انجام شد که آزمایشات بر روی میمون در فاز نهایی قرار دارد.

به گفته وی، فاز کارآزمایی‌های بالینی این واکسن تا پایان بهار با مجوز سازمان غذا و دارو آغاز خواهد شد.

کاغذیان اضافه کرد: این واکسن در دو دوز “صفر_ ۲۱” (روز اول یک دوز و ۳ هفته بعد دوز دوم) تزریق می شود.

وی ادامه داد: این واکسن برای از سنین ۱۵ سال به بالا تزریق می شود ولی مطالعه برای همه سنین در دستور کار قرار دارد.

کاغذیان با اشاره به راه اندازی خط ویال تزریقی واکسن کووید ۱۹ توضیح داد: شرکت‌های دانش بنیانی که مدعی ساخت واکسن کووید ۱۹ هستند، نیاز است تا به زیرساخت‌های تولیدی نیز دسترسی داشته باشند و ما بعد از کسب دانش فنی همکاری مشترکی را با شرکت داروسازی اسوه برای تولید انبوه این واکسن آغاز کردیم.

مجله اینترنتی تحلیلک