شنبه/ ۲ مرداد / ۱۴۰۰

آموزش نحوه مواجه شدن با خرس در طالقان

کارشناس اداره محیط زیست طالقان گفت: گاه شاهد این هستیم که خرس آسیب‌هایی به کندوها، باغات و محصولات کشاورزی می‌زند و دلیل آن هم این است که انسان‌ها در طول سالیان گذشته وارد زیستگاه این جانور شده‌اند.

آموزش نحوه مواجه شدن با خرس در طالقان

میثم صادقیان با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی تعارض بین گوشتخواران بزرگ جثه (خرس قهوه‌ای) و جوامع محلی در شهرستان طالقان اظهار کرد: این کارگروه از ساعت ۹ صبح امروز (۱۹ تیرماه) در حال برگزاری است.

وی با اشاره به اینکه این کارگروه با همکاری جهاد دانشگاهی البرز برگزارشده، ادامه داد: به دلیل لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران شیوع کرونا، این برنامه آموزشی در دو بخش اجرایی می شود که بخش اول از ساعت ۹ الی ۱۰:۳۰ صبح و بخش دوم نیز از ساعت ۱۰ الی ۱۱:۳۰ برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این کارگروه آموزشی دهیاران، دوستداران محیط زیست و اعضای شورای روستاهای طالقان حضور دارند تا در خصوص نحوه برخورد درست در مواجهه با گوشتخواران بزرگ جثه مثل خرس آموزش ببینند.

کارشناس اداره محیط زیست طالقان گفت: خرس قهوه ای گونه ای حفاظت شده است و منطقه شکار ممنوع طالقان هم زیستگاه مناسبی برای این جانور است.

وی توضیح داد: به دلیل وقوع سکونتگاه‌های انسانی در زیستگاه‌های این گونه به ویژه در فصل تابستان، شاهد تعارضاتی بین کوه نوردان، زنبورداران، کشاورزان و جوامع محلی با خرس قهوه‌ای هستیم.

وی تصریح کرد: گاه شاهد این هستیم که این گونه آسیب‌هایی به کندوها، باغات و محصولات کشاورزی می‌زند و دلیل آن هم این است که انسان‌ها در طول سالیان گذشته وارد زیستگاه این جانور شده‌اند.

صادقیان گفت: در این کارگروه علل این تعارضات و نحوه برخورد صحیح انسان با این گونه حفاظت شده آموزش داده می‌شود تا آسیب انسان به خرس و برعکس کاهش یابد.

وی اضافه کرد: بدون شک با آموزش جوامع محلی از تعارضات احتمالی بین انسان این گونه ارزشمند کاسته می‌شود.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا