سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

آپارات و فيليمو هم از گوگل پلي حذف شدند

 

چندي پيش خبري در حوزه تکنولوژي، تعجب کاربران ايراني را برانگيخت و به‌سرعت در محافل رسانه‌اي و مخصوصا رسانه‌هاي بيگانه با خط و ربط‌هاي مشخص سياسي پيچيد.
خبري که نشان از حذف سوپر اپليکيشن «روبيکا» از فروشگاه رسمي برنامه‌هاي اندرويدي گوگل يا همان گوگل‌پلي داشت؛ اما اين تمام ماجرا نبود و به فاصله زماني کمتر از يک‌روز اين ماجرا براي يک اپليکيشن موتور جستجوي بومي نيز اتفاق افتاد و «ذره‌بين» نيز از گوگل‌پلي حذف شد.

با وجود اينکه اتفاقات مذکور زماني رخ داد که يکي از معاونان سازمان حاکميتي ساترا در اظهاراتي غيرحرفه‌اي در شبکه فيلتر شده توييتر مبني بر اينکه مجوز سرويس صوت و تصوير سوپر اپليکيشن روبيکا توسط ساترا باطل شده است، زمينه را براي دشمنان فراهم کرد تا نسبت به اپليکيشن‌هاي ايراني گارد بگيرند، اما امروز رسانه‌ها از حذف «آپارات» و «فيليمو» خبر دادند.

بنابراين هرچند اظهارات نابجاي مسئولان ساترا، منجر به شماره افتادن نفس دو کسب‌وکار ايراني شد و عملا سازمان حاکميتي ساترا را در موقعيت پاسخگويي نسبت به اين اقدام نسنجيده قرار داد، اما اتفاقات امروز هم نشان مي‌دهد که کينه خصمانه دشمن زبانه گرفته و به دنبال اقدام عليه ساير بيزينس‌هاي ايراني است!

در شرايطي که به نظر مي‌رسد اين اپليکيش‌ها تحت مقررات تحريمي ايالات متحده از گوگل‌پلي حذف شده‌اند، اما اين نشانه و هشداري براي مسئولان داخلي است تا نسبت به چاره‌انديشي در اين فضا باشند.

دور نيست زماني که اين رفتار مشابه در ارتباط با ساير سکوهاي ايراني که توانمندي خود را به اثبات رسانده‌اند نيز تکرار شود و بايد به فکر راه چاره پيش از وقوع فاجعه بود.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا