سه شنبه/ ۲۵ خرداد / ۱۴۰۰

منتخب سردبیر

مطالب مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (رسیدگی به امور زندگی)/۱

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس دوازدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (رسیدگی به امور زندگی)

 

استاد صمدی آملی

رسیدگی به امور زندگی

 

رسیدگی به امور زندگی
استاد صمدی آملی / رسیدگی به امور زندگی

 

وقتی درس و بحث معرفت نفس اوج می‌گیرد، نوعاً برای عزیزان این سوال مطرح می‌شود که کسب‌ و کار را چه باید بکنند؟ درست است که وقتی انسان داغ می‌شود از حرارت او نسبت به کسب‌ و کار کاسته می‌شود، اما نمی‌توان زندگی متعارف و زن و فرزند را رها کرد.

همان حقیقتی که به ارتقاء وجودی انسان امر نمود، نیز فرمود که باید با کسب‌ و کار، زن و فرزند را اداره کنید؛ به تعبیر شریف حضرت آقا، خیال بفرمایید عزیزانی که در منزل شما هستند به یک تعبیر اسیر شمایند. زن باید بچه‌داری کند و مشکلات زایمان حمل و غیره را بگذراند و دیگر نباید به‌دنبال یک لقمه روزی از منزل بیرون برود. پس مراقب باشید که خلط و خلاف نشود و زن در محیط خانه و مرد در محیط بیرون به کار خویش مشغول باشد.

از طرفی فرمودند، از جنبه فقهی زن می‌تواند به ‌ازای هر عملی که در خانه انجام می‌دهد از شوهرش حقوق بگیرد، اما این کار از جنبه اخلاقی از وجدان او خارج است و زن مجبور است برای حفظ مسائل اخلاقی هم که شده در طول شبانه‌روز در خدمت منزل و همسر خود باشد و توقع چندانی نداشته باشد و لذا درست است که به ظاهر در فقه آمده که نفقه زن بر مرد واجب و بر گردن اوست، اما در واقع و در متن خارج، زن و فرزند اسیر پدر منزل اند و باید به اسرا رحم کرد و لذا نمی‌شود به کسب روزی بی‌توجه بود و آن را رها کرد. این است که انسانی که کسب ‌و کار ندارد، به تعبیر حضرت آقا نه دنیا دارد و نه آخرت.

بیشتر بخوانید: بت نفس و توکل در نظر ابوسعید ابوالخیر

اما کسب باید تا کجا باشد؟! عبارتی که خواندیم شرح علامه حلی به نام کشف المراد، بر تجرید الاعتقاد خواجه طوسی است که می‌فرماید، وقتی ‌که انسان محتاج است، سعی و کوشش در طلب رزق و تامین روزمرگی خود و خانواده‌اش از لباس گرفته تا غذا و مسکن و امثال این‌ها، بر او واجب می‌شود.

بحث رزق از مباحثی است که در علم کلام راجع ‌به آن خیلی بحث شده و آن بحث بسیار خوب و شریفی است. این بحث باید برای عزیزانی که می‌پرسند تا چه میزان باید به‌دنبال کسب و کاسبی برویم، مقداری باز شود.

ما در بحث طهارت، خیلی به‌ اجمال مطالبی در این ‌باره به عرض رساندیم، اما این بحث هنوز خوب باز نشده‌ است.

اگر انسان بخواهد زندگی همسر و فرزندان و احیاناً افراد دیگری را که تحت تکفل او هستند توسعه دهد، مثلاً خانه را وسیع‌تر کند و یا حیاط منزل را توسعه دهد تا فرزندان بتوانند در آن‌جا بازی کنند، در این ‌صورت طلب رزق افزون‌تر و به‌دنبال کسب بیشتر رفتن، برای انسان مستحب است، اما اگر زن و فرزند او در گشایش اند و او ولو از راه حلال همچنان مال بر روی مال انباشته می‌کند، پول‌ها در بانک جمع می‌کند و زمین‌ها… خرید و فروش می‌کند، این مال‌اندوزی نه واجب است و نه مستحب، بلکه مباح می باشد.

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

همچنین با کلیک بر روی عکس زیر می توانید راهکارهایی برای داشتن زندگی شاد (قسمت اول) را مطالعه کنید.

شاد

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا