شنبه/ 9 بهمن / 1400

مراقبت اخلاقی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (مراقبت اخلاقی)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس دوازدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (مراقبت اخلاقی)

 

استاد صمدی آملی

مراقبت اخلاقی

مراقبت اخلاقی
استاد صمدی آملی / مراقبت اخلاقی

 

جناب خواجه نصیرالدین طوسی قدّس‌سرّه رساله‌ای دارند به نام اوصاف الاشراف که آقایان، آن را به‌عنوان آسان‌ترین راه سیر و سلوک و تهذیب نفس چاپ فرمودند.

در این کتاب، در فصل پنجم، محاسبه را به‌ معنای حساب کردن و مراقبه را به ‌معنای نگهداری گرفته‌اند.

خارج از متن این کتاب، بنده عرضی را تقدیم می‌کنم که آن این است که مراقبت مربوط به طول روز و محاسبه مربوط به هنگام شب قبل ‌از خواب است، همانند مغازه‌داری که در طول روز مراقب خرید و فروش مغازه است، اما وقتی شب فرا می‌رسد، خرید و فروش روزانه‌اش را محاسبه می‌کند. آن مغازه‌دار باید در طول روز حواسش را جمع کند که کم‌فروشی نکند، زیاد فروشی نکند، ربا ندهد و نگیرد و خلاصه کسبش کسب حلال باشد و بعد از همه این‌ها وقتی شب فرا می‌رسد، حساب کند و ببیند چه مقدار کسب کرده و درآمدش نسبت‌ به روز گذشته چگونه بوده و…

انسانی که در طول روز حواسش را جمع می‌کند، دهانش را می‌پاید، مراقبت حرف زدن‌ها، برخوردها، نگاه‌ها، محرم و نامحرم، حلال و حرام و نعوذبالله گناهان است و تلاش می‌کند ذاکر نعمت‌های الهی باشد، در وادی مراقبت اخلاقی است و اگر کسی بخواهد مراقبت عرفانی هم داشته باشد، از این مراقبت بی‌نیاز نیست.

مراقبت اخلاقی، به‌خصوص برای کسی که کسب ‌و کاری در بیرون دارد و درگیر مسائل اجتماعی است، مصداق بیشتری دارد. ما طلبه‌ها که شبانه‌روز در اتاق نشسته‌ایم و تنها از مسیر خانه تا محل درس و مطالعه رفت ‌و آمد می‌کنیم و آن‌چنان، کاری به بیرون نداریم، خیلی هنر نمی‌کنیم که آلوده نمی‌شویم؛ چرا که نفس ما آن‌چنان به این امور مشغول است که وقت ندارد به امور دیگر فکر کند.

در مراقبت اخلاقی می‌فرمایند، نفس را مشغول بدار که اگر او را مشغول نکنی، او تو را مشغول خواهد کرد؛ به تعبیر شریف حضرت آقا، این‌ همه کتاب‌ها را برای این نوشته‌ام که نفسم را مشغول بدارم تا نفس مرا مشغول نکند.

البته این‌که فرموده‌اند نفس را مشغول بدارید، غرض مشغول داشتن نفس به امور پسندیده و شایسته است.

بیشتر بخوانیم: قانون ۱۵دقیقه، قانون تغییرات کوچک

جایگاه کسب‌ و کار در مراقبت اخلاقی

براساس فرمایش خواجه طوسی (قدّس‌سرّه) و علامه بزرگوار علامه حلی، شارح کتاب خواجه به نام “تجرید الاعتقاد”، کسب‌ و کار مهم‌ترین چیزی است که در مبحث مراقبت اخلاقی مطرح می‌شود.

علامه حلّی (قدّس‌سرّه) در کشف المرادشان فرمودند:

فالسعی فی طلب الرزق قد یجب مع الحاجة و قد یستحب اذا طلب التوسعة علیه و علی عیاله، و قد یباح مع الغنی عنه، و قد یحرم مع منعه عن الواجب

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

همچنین با کلیک بر روی عکس زیر می توانید باب دوم گلستان سعدی / در اخلاق درویشان (قسمت اول) را مطالعه کنید.

در اخلاق درویشان قسمت اول

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x