منتخب سردبیر

مطالب مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (مراقبت عرفانی)

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (مراقبت عرفانی)

 

استاد صمدی آملی

مجلس دوازدهم

مراقبت عرفانی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحَمدُ و الثَّناء لِعَینِ الوجود ثُمَّ الصَّلاه و السَّلام علی واقف مَواقِفِ الشُّهود، سَیِّدنا ابی القاسمِ محمّد صلی الله علیه و آله و عَلی اَهل بیتِه الاُمَناءِ المَعبود.

عزیزان! مبحث شریف حضور و مراقبت به ‌معنای شریف اخلاقی را در بخش اول و سپس حضور و مراقبت به ‌معنای شریف عرفانی، قرآنی و فلسفی را در بخش دوم، در محضر انورتان آغاز می‌کنیم؛ زیرا که در مباحث معرفت نفس و دیگر موضوعاتی که در طی سال‌های قبل تقدیم محفل عزیزان کرده‌ایم، بحث مراقبت دائماً مورد تاکید و ابرام گوینده بوده‌ است و سوالاتی که در مباحث گذشته برای عزیزان درباره حضور و مراقبت پیش‌آمد، نشانگر آنست که این بحث باید به‌طور مستقل مطرح شود.

در کتاب‌های حضرت استاد روحی فداء همانند هزار و یک نکته، عیون مسائل نفس، به‌خصوص در رساله انسان در عرف عرفان، چنان‌که در لطیفه مراقبت از جلد دوم مآثر آثار به عرضتان رساندیم، لفظ مراقبت، نوعاً به‌ معنای عرفانی آن مبسوط بیان شده‌ است، اما چنین بحث را علمای اخلاق در کتاب‌های اخلاقی نیز مطرح فرمودند، اول مقداری پیرامون این بحث اخلاقی عرایضی تقدیم می‌داریم تا ان‌شاالله هم‌ بنده و هم شما برای تشرف به محضر شریف مراقبت عرفانی آماده شویم.

 

مراقبت عرفانی
مجلس دوازدهم حضور و مراقبت

 

مراقبت اخلاقی

علمای علم اخلاق عهده‌دار بیان مسائل سنگین عرفانی و مسائل اصیل اعتقادی فلسفی نیستند زیرا علم اخلاق و مباحث اخلاقی در بخش دوم آیه شریفه “اُدعُ الی سَبیلِ رَبّک بالحکمه و الموعِظهِ الحَسَنه و جادِلهم بالّتی هی اَحسَن”، از باب «موعظه حسنه» و از جنبه خطابیات منطقی مطرح می‌شود و در مرتبه‌ نازل‌تر از مباحث فلسفی و عرفانی قرار می‌گیرد و به تعبیری شأنی از شئون مسائل فلسفی است.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (مواعظ حسنه / جدال احسن)

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

همچنین با کلیک بر روی عکس زیر می توانید معرفی کتاب المراقبات نوشته میرزا جواد ملکی تبریزی را مطالعه کنید.

مجله اینترنتی تحلیلک