یکشنبه/ 14 آذر / 1400

سنخیت نفس با عالم مجردات / مراقبه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهاردهم (مراقبه)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس چهاردهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهاردهم (سنخیت نفس با عالم مجردات / مراقبه)

استاد صمدی آملی

سنخیت نفس با عالم مجردات / مراقبه

حلال و حرام، واجب و مستحب و مکروه، از اصطلاحات فقهی اند. در فقه فرموده‌اند موانع را برطرف کنید که محرمات اند و در اخلاق فرموده‌اند موانع را از خودتان دور کنید که گناهند. هم گناهان و هم محرّمات، سنخیت با ماوراء طبیعت را از بین می‌برند.

آن که من و شما را آفریده، می‌داند اگر ما به فلان شی‌ء توجه کنیم آلوده می‌شویم و از توجه به غیب و ماوراء طبیعت بازمی‌مانیم.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس یازدهم (اقسام کسب)/۱

این حد امر مخصوص انسان مستکفی است و به صاحب نفس مکتفی مربوط نمی‌شود. البته نه به این معنی که نعوذ بالله امام معصوم چون صاحب نفس مکتفی و صاحب عصمت است، اگر بخواهد می‌تواند نعوذ بالله گناه کند و یا حرام انجام دهد و در عین‌ حال به ماوراء طبیعت هم تعلق داشته باشد؛ این‌ طور نمی‌شود.

به این‌جا که می‌رسیم، می‌بینیم احکام شرعی و دستورات اخلاقی، هم به معصوم و هم به غیر معصوم مربوط‌اند. و مراقبت اخلاقی برای این است که انسان به‌ دنبال گرفتاری و موانع نرود و راه خروج و رهایی را پیدا کند.

سنخیت نفس با عالم مجردات / مراقبه

تکامل برزخی / مراقبه
سنخیت نفس با عالم مجردات / مراقبه

اگر از صبح تا غروب کارهای خیر انجام داد در پیشگاه الهی شاکر باشد و اگر خدای‌ ناکرده اعمال ناشایست از او سر زد در پیشگاه الهی توبه کند و اگر حقی از مال مردم بر گردن دارد، تصمیم بگیرد که این حق را ادا کند و اگر حقوق الهیه را به فراموشی سپرده و از او ترک شده، تصمیم بگیرد انجام دهد و در مقابل گناهانی که حرمت شرعی دارند و او مرتکب شده، توبه و استغفار کند مراقبت اخلاقی حاصل است.

کتاب توبه، متکفل این بحث است که باید گناهان را بررسی کرد و دید کدام جبرانی است و جبران نمود؛ مثل قضای نماز، روزه و باید ببینید کدام را باید ادا کند مانند نماز آیات در اثر وقوع زلزله، رعد و برق و… و ببیند کجاها باید حق مردم را برگرداند که این بخش نعوذ بالله به بخش دزدی‌ ها و امثال آن و بخش خمس و زکات برمی‌گردد.

در کتاب‌ های اخلاقی در کتب توبه، درباره‌ این امور، به‌جز بحث بحث شده‌است.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس ۱۱ (اقسام کسب-پیشنهاد اخلاقی)/۳

حضرت آقا نیز در رساله شریف توبه اصول و کلیات بحث را به ما ارائه فرمودند.

این‌ ها در مقام محاسبه است. اگر مراقبت قوی شود، دفع گناه می‌شود، در حالی‌ که اگر مراقبت ضعیف باشد، با محاسبه گناه مرتکب شده را رفع می‌کنند و بعد با مراقبت بیشتر به دفع گناهان بعدی می‌پردازند. اگر هم خدای‌ ناکرده شخص باز دچار آلودگی شد، تصمیم می‌گیرد با محاسبه آن‌ها را رفع کند این عمل باعث می‌شود نفس، آرام‌ آرام به محاسبه و مراقبه خو کند.

سنخیت نفس با عالم مجردات / مراقبه

اگر انسان روز اهل مراقبت باشد و شب به حساب بنشیند، برای مدتی برای کنترل نفس در زحمت می‌افتد، اما نفس آهسته‌ آهسته رام می‌شود؛ به‌ خصوص خواجه فرمودند، انسان بین نعمت‌ های الهی و اعمال خودش مقایسه کند و ببیند شبانه‌ روز چقدر از نعمت‌ های الهی بهره می‌برد و به‌ ازای آنچه بهره برده، چقدر توانسته انجام‌ وظیفه کند. این کار، کم‌کم نفس را عادت می‌دهد و اگر هم انسان به تعبیری یادش برود، او خودش، خودش را به حساب می‌کشد.

نفس چون مجرد است، به هر چه رو آورد، بدان خو می‌کند؛ لذا اگر انسان چند شبی تصمیم بگیرد محاسبه انجام دهد و مراقبت را تشدید کند، نفس او آهسته‌ آهسته به این کار عادت می‌کند و یادش می‌ آید که دیشب چه تصمیمی گرفته‌ است.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: در عالم فقط خودت را باش

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا