پنجشنبه/ ۳ تیر / ۱۴۰۰

منتخب سردبیر

مطالب مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (پیرامون مسئولیت های اجتماعی)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس دوازدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (پیرامون مسئولیت های اجتماعی)

 

استاد صمدی آملی

پیرامون مسئولیت های اجتماعی

البته شاید برای همگان ممکن نباشد که به صرف رفع نیاز عیال و فرزندانش بسنده کرده و از آن به بعد در پی خودشناسی و خودسازی نفسشان باشند، مانند کسانی که مسئولیت اداره مردم را در سطح کشور پذیرفته‌اند، به تعبیر مقام‌ معظم رهبری این گروه باید خودشان را فدای اجتماع کنند، زیرا کسانی که می‌خواهند رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و نماینده مجلس شوند و در سطوح بالای کشورداری قبول مسئولیت کنند، چاره‌ای ندارند جز این‌که خودشان را وقف مردم کنند و مشکلاتی را تحمل نمایند تا کشور به‌جایی برسد.

این مسئولان به هر میزان که زحمت بکشند، خداوند به آن‌ها عوض خواهد داد. لذا رئیس‌جمهور و یا هر کسی که ریاست و مسئولیت یک شهر و یا استان برعهده اوست، به اندازه‌ای که مردم آن منطقه به او نیاز دارند عیال دارد. تمام مردم کشور، عیال رهبر و رییس‌جمهورند و به هر مقدار که عیال آن‌ها توسعه پیدا کند، باید بیشتر زحمت بکشند.

 

مسئولیت های اجتماعی
حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (پیرامون مسئولیت های اجتماعی)

 

اما جنابعالی که مثلاً یک کارمند جزء هستی و یا بازاری و معلم و کشاورز هستی اگر می‌بینی زندگی تو تا آن‌جا پیش رفته که در گشایشی و خانه و ماشین داری، دیگر چرا می‌خواهی سنگ‌روی سنگ بچینی؟ این‌جا بهتر است بروی و بیشتر وقت خود را به خودسازی اختصاص دهی، و به درد معنویت خود برسی و بدین‌ترتیب نه جای دیگران را در کار کردن و قبول مسئولیت اجتماعی نمودن تنگ کنی و نه این‌که وقت خود را بی‌دلیل به امور غیرضروری تلف کنی و از خودسازی محروم بمانی، مثلاً اگر زن و شوهری هر دو معلم هستند و می‌بینند که به‌اندازه کافی در زندگی به گشایش رسیده‌اند و از خانه و ماشین متناسب با شأنشان برخوردارند دیگر ضرورت ندارد هر دو به شغلشان ادامه دهند و همچنان سنگ‌ روی سنگ بچینند و جای دیگران را در عرصه معلمی تنگ کنند، بلکه بهتر است این‌ها کنار بروند و افراد دیگری که نیاز بیشتری به این حرفه دارند بیایند.

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا