یکشنبه/ 3 بهمن / 1400

معنای مراقبت

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم / معنای مراقبت

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس سیزدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم (معنای مراقبت)

استاد صمدی آملی

معنای مراقبت

مراقبت در علم اخلاق بیشتر به‌ جهت بخش منفی برمی‌گردد؛ به این معنی که فرمود:

(مراقبه آنست که انسان همیشه ظاهر و باطن خود را حفظ کند تا چیزی از او صادر نشود که حسناتش را باطل گرداند)

چرا که همیشه حفظ یک حقیقت، از به دست آوردن آن مشکل‌تر است؛ مثل این‌که می‌گوییم انقلاب کردیم و پیروز شدیم و در ظرف یک‌سال همه مردم ما قیام کردند و بنیان طاغوت را از کشور برکندند، اما حفظ و نگهداری انقلاب در ظرف بیش‌ از بیست سال کمرشکن شده و می‌بینیم که چه سختی‌هایی دارد.

این‌که می‌گویند مراقبت مشکل است، برای آنست که اصل بدست آوردن چیزی اگر احیاناً مشکلی هم به دنبال داشته باشد در عین‌ حال آسان است، اما نگهداری آنچه که به‌ دست‌ آمده کاری‌ است بسیار مشکل.

انسان باید مراقب باید کاری کند که چیزی از او سر نزند و حسناتی را که به دست آورده باطل نکند. کسی که نماز ظهر و عصر خود را می‌خواند، اما تا غروب چندین‌ بار دروغ هم می‌گوید نماز خود را باطل کرده‌ است.

آنکه نماز مغرب و عشا می‌خواند، شاید چند لحظه نماز خواندن برایش سخت نباشد؛ زیرا اهل نماز است، اما این‌ که نماز مغرب و عشا را تا به نماز صبح سالم نگه دارد مراقبت سختی است و می‌بیند که گاه یک حرف ناروا و دروغ و یا یک کار خلاف نماز را از بین می‌برد و به‌ جای آنکه نماز، انسان را از فحشا و منکر بازدارد، فحشا و منکر عمل صالح انسان را باطل می‌کند. آنکه حسنه و عمل نیکویش را حفظ می‌کند و نگاه می‌دارد هنر کرده‌است، لذا فرمود:

خوشا آنان که دائم در نمازند

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: حکایتی در چیستی بندگی / تأملی بر اسرار التوحید

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x