سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم (یا لطیف یا خبیر)

استاد صمدی آملی

مراقبت اخلاقی و مراقبت عرفانی

یا لطیف یا خبیر

خواجه در ابتدای کتاب آغاز و انجام مطلب را ارتقا داد و فرمود: سپاس آفریدگاری که آغاز همه از اوست و انجام هم بدوست و (بل) که خواجه در ادامه آورده‌ است، (بل) ترقی مطلب است و حضرت آقا در تعلیقات بر آغاز و انجام می‌فرمایند که این جمله خواجه اشاره به توحید صمدی قرآنی و اشاره به توحید کمّل اولیاء الله است و وی در رساله از وحدت صمدی وجود بحث می‌کند که (هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن) ‌است.

غرض این‌که این‌جا هم خواستند بفرمایند نه‌ تنها خود رقیب خود باشید، بلکه یک پله بالاتر بیایید و بدانید که خداوند رقیب شما است. بگذارید رقیب اصلی، او باشد و شما مظهر این رقیب علی‌الاطلاق باشید، تا ان‌شاءالله به مرتبه وصل و نیل به مقصود برسید که (والله یوفق من یشاء من عباده) آنگاه بحث مراقبت و محاسبه را به ظرافت، به دو اسم شریف اللطیف و الخبیر منتهی نمود و فرمود: (انه اللطیف الخبیر)؛ یعنی در آخر این فصل این دو اسم از اسماءالله را آورد و در پایان چنین گفت که اگر او را رقیب خود قرار دهی به تو توفیق عطا می‌فرماید.

تمام جفر نظام هستی بر اساس اسم شریف اللطیف و تمام رمل علم نظام هستی بر اساس الخبیر حاصل می‌گردد. اگر که می‌خواهید محاسبه و مراقبه داشته باشید، باید ارتقا پیدا کنید و با این دو اسم شریف الهی حشر پیدا کنید: (یا لطیف یا خبیر)

وقتی لطیف شوید، همه ذرات عالم را غرق در لطافت مشاهده می‌کنید؛ و می‌بینید که در حقیقت جان و عمق سِرّتان و در سراسر تمام کلمات نظام هستی آن حقیقت لطیف و خبیر حضور علی‌الاطلاق دارد. البته عرض کردم این بحث، بحثی در مراقبت اخلاقی است که خواجه اندکی به آن رنگ مراقبت عرفانی هم می‌دهد.

او که مظهر اسم شریف لطیف و خبیر حق است، تمام آنچه را که در عالم می‌گذرد می‌بیند، لذا فرمودند هم امام حسین در روز عاشورا و هم امیرالمؤمنین در جنگ صفین شمشیر را از سر بعضی از دشمنان رد می‌کردند. وقتی از هر دو بزرگوار سوال شد که چرا بعضی از کفار را نمی‌کشید، پاسخ دادند اگر ببینیم در نسل این‌ها یک نفر اهل ولایت هم باشد و اگر این شخص در این میدان به قتل برسد آن فرزند به دنیا نخواهد آمد، و ما آن ریشه را قطع نخواهیم کرد؛ لذا مقام کسی همچون ابوالفضل‌ العباس محفوظ، اما جنگ و جهاد امام حسین علیه‌ السلام حساب دیگری دارد.

درست است مالک‌ اشتر در جنگ صفین، شجاعت بسیاری دارد، اما جنگ امیرالمؤمنین حساب دیگری دارد؛ چراکه او براساس اسم شریف لطیف و خبیر می‌جنگد. خداوند تعالی توفیق فهم و اعتلای به مقام توحید صمدی را به همگان عطا فرماید. ان‌شاءالله

و الحمدلله رب‌العالمین

بیشتر بخوانید: حکایتی در چیستی بندگی / تأملی بر اسرار التوحید

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا