سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

اصولگرایان در مسیر پذیرفتن FATF ؟!

 

FATF کلاف سردرگمی میان تندروهاست که تا پایان دولت دوازدهم اصولگرایان با مخالفت‌های مکرر مانع پیوستن ایران به گروه اقدام ویژه مالی شدند و باقی‌ماندن در لیست سیاه این گروه صدمات اقتصادی جبران‌ناپذیری بر مردم عادی وارد کرد. حال با قرارگرفتن قدرت در اختیار اصولگرایان و نیاز به گشایش اقتصادی و برقراری مبادلات تجاری و مالی با دنیا برای اداره کشور بین ماندن در لیست سیاه و خروج از آن قرار است تصمیم بگیرند و در این مسیر احتمال بررسی لوایح باقی‌مانده در مجمع تقویت شده است.  در این بین نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم که جزء مخالفان سرسخت بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت بودند و چندین بار هم درخواست بازگشت لوایح سی‌اف‌تی و پالرمو به مجلس برای اعمال نظر نمایندگان را داشتند که این درخواست خلاف اختیارات مجلس و قوانین تشخیص داده شد و لوایح همچنان در مجمع باقی‌ ماندند. البته در این بین مجلس قانون لغو تحریم‌ها را مصوب کرد که شرایط مذاکرات را سخت کرد و هدفی جز خروج ایران از برجام و تمدید تحریم‌ها نداشت.

اما در رابطه با این لوایح تعلل مجمع سبب شد زمان قانونی برای بررسی لوایح تمام شود و در‌نهایت با درخواست دولت دوازدهم از مقام معظم رهبری مجددا امکان بررسی لوایح مهیا شد و انتظار می‌رفت هم‌زمان با اخبار خوشی که از وین می‌آمد، این لوایح به صحن مجمع بیایند اما هم امضای نهایی توافقات وین به روی‌‌کارآمدن دولت سیزدهم محول شد هم بررسی لوایح FATF در مجمع تا اگر قرار بر گشایشی بود به نام اصولگرایان ثبت شود. هرچند برای مردم گرفتار در شرایط سخت اقتصادی تنها چیزی که اهمیت دارد گشایش اقتصادی است. حال که قدرت در همه مناصب حاکمیتی در اختیار اصولگرایان است انتظار می‌رود بالاخره بررسی لوایح را آغاز کنند و فراتر از شعارهایی که داده‌اند و بعد اتمام تقسیم قدرتی که با شدت و حدتی مثال‌زدنی در جریان است، برای خروج ایران از لیست سیاه تلاش کنند.

در همین رابطه محمود عباس‌زاده‌مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره رویکرد سیاست خارجه ایران با آمدن دولت جدید گفت: نظر جمهوری اسلامی ایران در مورد برجام کاملا روشن است؛ برجام سندی است که دولت مذاکره و تنظیم کرد، مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کرد و قرار شد که آن اجرا شود. جمهوری اسلامی کاملا به تعهدات خودش عمل کرد اما طرف غربی نه‌تنها عمل نکرد بلکه تحریم‌ها را نیز زیاد کرد و هر‌چه ما بیشتر به تعهداتمان عمل کردیم، طرف مقابل بیشتر خیانت کرد و از زیر بار تعهداتش فرار کرده و تحریم‌های جدیدی نیز علیه ایران اعمال کرد. به گزارش ایلنا، او با اشاره به قانون راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملی، افزود:‌ دولت موظف شد که آن سند قانون‌شده را اجرا کند؛ این باعث شد که طرف غربی پیش‌قدم برای مذاکره شود و مذاکرات وین بر مبنای آن شکل گرفت؛ اکنون نیز توپ در میدان اروپایی‌ها و آمریکاست، آنها باید تصمیم بگیرند. محمودزاده درباره FATF نیز بیان کرد: ‌FATF یک پکیج ثابت نیست‌ اما پکیجی است که اهدافی را دنبال می‌کند؛ مجموعه‌ای است که بند بند آن را می‌توان بررسی کرد.

یک بحث این است که همه آن را قبول کنیم، بحث دیگر اینکه همه آن را رد کنیم و یک بحث نیز مطرح می‌شود که باید بخشی از آن را قبول و بخشی دیگر را قبول نکنیم؛ اما آنچه در بحث FATF مهم است، منافع ملی است. او با بیان اینکه FATF باید توسط یک تیم کارشناسی متشکل از کارشناسان مالی در حوزه بین‌المللی، کارشناسان اقتصادی، بانکی و سیاسی و بر اساس منافع ملی اسنادی بررسی شود، درباره اینکه این کار قبلا انجام شده و منتظر تصمیم‌گیری است، گفت: در دو دولت جدید هم باید بررسی شود، وزرا هنوز مستقر نشده‌اند. سیاست دولت پیشین یک سیاست انفعالی بود، راهبردها و نگاه‌ها عوض شده است. مردم به نگاه و راهبرد جدید رأی داده‌اند و باید با نگاه راهبرد جدید بررسی‌ها مبتنی بر منافع ملی انجام دهیم و FATF را باز بررسی کنیم. محمودزاده درباره اینکه مذاکرات از سر گرفته خواهد شد، با بیان اینکه ما در مورد مذاکرات حرف جدیدی نداریم و ما حرف‌هایمان را گفته‌ایم، عنوان کرد: طرف غربی به تعهداتش عمل نکرده و ما به تعهداتمان عمل کردیم، طرف مقابل باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد منطق منافع و احترام متقابل را قبول کند یا نه؛ مذاکره با محاکمه فرق می‌کند. ملت ایران ملتی نیستند که غربی‌ها و آمریکایی‌ها آنها را محاکمه کنند. او افزود: همچنین مذاکره برای مذاکره مردود است؛ مذاکره یعنی اینکه توافق می‌کنی چیزی بگیری و چیزی بدهی اما اینکه هیچ چیزی نگیریم، نه ملت چنین چیزی را اجازه به ما می‌دهند و نه منافع ما چنین چیزی را ایجاب می‌کند. ما نظرمان را رسما گفته‌ایم، اکنون توپ در میدان حریف است؛ بستگی دارد واکنش یا کنش جدید آنها چه خواهد بود.

 

 

منبع: آخرین خبر

مجله اینترنتی تحلیلک

 

اسکرول به بالا