کلیات مالیات

اظهارنامه مالیاتی – مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده (بخش اول)

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی فرمی است حاوی اطلاعات درآمد و هزینه ای که کلیه اشخاصی که مشمول ماده ۱ قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند باید آن را در زمان مقرر و بر اساس فرمتی که سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌کند، جهت رسیدگی مالیاتی تکمیل و به اداره امور مالیاتی مربوطه تسلیم نمایند. اظهارنامه‌های مالیاتی تا قبل از سال ۱۳۹۱ به‌صورت دستی توسط مؤدیان تکمیل و به اداره امور مالیاتی مربوطه تحویل می‌گردید اما از سال مذکور به بعد اغلب اظهارنامه‌های مالیاتی به‌صورت الکترونیک و با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی ارائه می‌گردد.

اظهارنامه‌های مالیاتی بر اساس انواع قانون، نوع درآمد و برخی گروه‌بندی‌های خاص از یکدیگر تفکیک گشته و موعد تحویل آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ اما به‌صورت کلی هر اظهارنامه مالیاتی شامل مشخصات فردی، نوع و میزان درآمد حاصل هستند.

انواع اظهارنامه مالیاتی مربوط به مالیات های مستقیم و ارزش افزوده

۱- اظهارنامه صاحبان مشاغل: بر اساس ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، این اظهارنامه مختص به اشخاص حقیقی بوده که در واحدهای صنفی مشغول به فعالیت شغلی و کسب‌وکار هستند. موعد تسلیم این اظهارنامه بر اساس آخرین دستورالعمل سازمان امور مالیاتی کشور حداکثر تا پایان خردادماه سال بعد از سال مالی فعالیت می‌باشد. به‌عنوان‌مثال صاحبان مشاغلی که در سال ۱۳۹۶ در یک واحد صنفی مشغول به کار بوده است موظف‌اند حداکثر تا ۳۱ خردادماه ۱۳۹۷ اظهارنامه مالیاتی خود را بر اساس دستورالعمل‌های سازمان ارائه نماید.

این اظهارنامه شامل دو نوع کلی خود اظهاری و توافقی می‌باشد. اظهارنامه‌های توافقی دارای فرمتی متفاوت هستند و نحوه و شرایط ارائه آن هرساله توسط سازمان امور مالیاتی و بنا بر توافق صورت گرفته با اصناف به‌صورت اختصاصی مشخص می‌شود. بر اساس این اظهارنامه مالیاتی، مؤدیانی که برگه‌های قطعی مالیات عملکرد سال گذشته خود را تحویل گرفته‌اند (در مثال فوق دریافت برگه قطعی عملکرد سال ۱۳۹۵) با افزایشی خاص نسبت به ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات آن به‌صورت یکجا و یا اقساطی اقدام می‌نمایند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که عدم اجرای صحیح شرایط اعلام‌شده از سوی سازمان منجر به خارج شدن مؤدیان از توافق می‌گردد.

بخوانید!  نحوه تعیین مالیات اینفلوئنسر‌ها/ فعالیت تبلیغاتی مشمول مالیات می شود

اما اشخاصی که به هر نحو (ازجمله سال اول فعالیت، عدم تمایل به توافق با سازمان، مشاغل و یا گروه‌های خاص که سازمان امور مالیاتی آن‌ها را به دلایل مختلفی که مهم‌ترین آن میزان درآمد و گروه شغلی آنان است شامل توافق نمی‌داند و …) مشمول اظهارنامه‌های توافقی نمی‌باشند، می‌بایست بر اساس گروه شغلی خود و فرمت‌های اعلام‌شده از سوی سازمان اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نمایند. صاحبان مشاغل بر اساس میزان درآمد، فروش و ارائه خدمات در سال مالی موردنظر و یا سنوات گذشته آن و بر اساس آئین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم به سه گروه تقسیم می‌گردند که علاوه بر تفاوت در فرمت اظهارنامه مالیاتی، وظایف خاصی جهت نگهداری اسناد و مدارک درآمد و هزینه‌ای را شامل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل گروه سوم انفرادی

۲- اظهارنامه اشخاص حقوقی: بر اساس ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم، این اظهارنامه مربوط به مؤسسات، شرکت‌ها و به‌طور کل اشخاص حقوقی می‌باشد. آخرین فرصت ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی پایان اولین تیرماه پس از پایان سال مالی (۲۹ و یا ۳۰ اسفندماه) می‌باشد.

۳- اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس فراخوان‌های صورت گرفته از سوی سازمان امور مالیاتی در ادوار مختلف، مشمول پرداخت ارزش افزوده می‌باشند مکلف‌اند نسبت به ارائه اظهارنامه‌های ارزش افزوده خود که به‌صورت فصلی بوده و حداکثر مهلت ارائه آن تا ۱۵ روز پس از پایان هر فصل می‌باشد، اقدام نمایند. اظهارنامه ارزش افزوده مستقیماً بر اساس درآمد حاصله اشخاص از ارزش افزوده لحاظ خواهد شد.

بخوانید!  نحوه تعیین مالیات اینفلوئنسر‌ها/ فعالیت تبلیغاتی مشمول مالیات می شود

ادامه دارد …

اظهارنامه مالیاتی (بخش دوم)

مجله اقتصادی تحلیلک (مالیات)

نوشته های مرتبط

قانون مالیات های مستقیم – ماده ۹

محمد مهدیان

قانون مالیات های مستقیم – ماده ۱۶۹

محمد مهدیان

قانون مالیات های مستقیم – ماده ۱۲۸

محمد مهدیان

دیدگاه خود را ثبت کنید