چهارشنبه/ 31 شهریور / 1400

افشاگري تهيه کننده «خانه سبز» و «همسران»: مي‌ گفتند شما زن‌ ها را پر رو مي‌ کنيد

يکي از خاطره‌سازترين چهره‌هاي سينما و به‌خصوص تلويزيون ايران بيژن بيرنگ است. از «محله برو بيا» تا «چاق و لاغر» و از «همسران» و «خانه سبز» تا سريال‌هايي مثل «دنياي شيرين» و «دنياي شيرين دريا» که او تهيه‌کننده‌شان بود.

او در پاسخ به اين که چرا ديگر کارهايي به آن سبک و جهان‌بيني در تلويزيون نداريم، مي‌گويد: «به‌هرحال دوره ما گذشته است. آن حرف‌ها شايد حرف مردم باشند اما عده‌اي هستند که دل‌شان نمي‌خواهد چنين چيزهايي گفته شود. مثلا ما در کارهايمان هميشه براي زن ارزش قائل بوديم و زن‌هاي ما آدم‌هاي باشعوري بودند اما امروز دوست ندارند زن‌ها را باشعور نشان دهيم و نمونه‌اش هم کارهايي است که امروز مي‌بينيد و در آن‌ها اکثر زن‌ها يا بد و بدجنسند يا شعور ندارند و يا خاله‌زنکند. ديگر بين‌شان مثلا دريا را پيدا نمي‌کنيد؛ دختري ۱۵ ساله که مي‌تواند يک ده را بچرخاند يا عاطفه «خانه سبز» يا مهين «همسران» که مي‌توانند با مردشان ديالوگ برقرار کنند. از يک جايي به بعد اين‌ها جرم تلقي و از اين صحبت شد که شما زن‌ها را پررو مي‌کنيد. ظاهرا جامعه، زن تو سري‌خور را بيشتر دوست داشت. اين را به ما گفتند که شما در دوره‌اي زن‌ها يا جوان‌ها را پررو کرديد و جوري بيان شد که انگار اين‌ها هرکدام‌شان جرم تلقي مي‌شود. زماني اين‌ها خوب بود و ما داشتيم کارمان را مي‌کرديم اما الان ديگر نمي‌شود چنين شخصيت‌هايي را خلق کرد.»

بيرنگ در پاسخ به اين که آيا از او براي کار دعوت نمي‌شود هم گفت: «همين بحث‌ها پيش مي‌آيد که گفتم. بارها با لطف و محبت آدم را صدا مي‌کنند، بعد جلسه مي‌گذارند و مي‌گويند مي‌خواهيم اين‌گونه سريال بسازيم و در آن اين‌طور حرف بزنيم، بعد ديگر خبري نمي‌شود. معلوم است به نتيجه رسيدند که با بيرنگ نمي‌شود اين‌طوري کار کرد. «بابا لنگ‌دراز» هم جزو همان کارها بود که مورد استقبال‌شان واقع شد، ما را خواستند، جلسه گذاشتند ولي در عمل پروژه راه نيفتاد. صدايت مي‌کنند، به تو احترام مي‌گذارند، با تو حرف مي‌زنند و مي‌گويند که احتياج داريم امثال شما کار کنيد ولي در عمل هيچ‌کاري راه نمي‌افتد. ديگر براي ما عادت شده است که هيچ‌کاري راه نيفتد. مي‌دانم که دارم به هر جلسه الکي مي‌روم. از لابه‌لاي حرف‌ها مي‌فهمم من آن آدمي نيستم که آن‌ها دنبالش مي‌گردند.

او ادامه داد: «الان مساله‌ اين است که امثال من رُند بازار نيستيم. رُند بازار همين کارهايي است که شما مي‌بينيد در تلويزيون و سينماي خانگي ساخته مي‌شوند. ما رُند بازار نيستيم، مگر اين که دوباره شرايط تغيير کند. وقتي يک چيزي چنين باشد، خوب آن را مي‌خرند، مثلا در دوره‌اي پيکان اين‌طور بود اما يک ماشيني اگر رُند بازار نباشد، فقط بايد علاقه‌مندش پيدا شود تا آن را بخرد. رُند بازارها همه‌چيز را گوش مي‌کنند، به هر قضيه‌اي تن مي‌دهند و اگر لازم باشد دزدي را هم توجيه مي‌کنند و هزار کار ديگر. ما چنين آدم‌هايي نيستيم، مثلا از يکي مي‌خواهند سريالي بسازد و در آن نشان بدهد که اگر در اين مملکت دزد نباشي، کلاهت پس معرکه است، دزد را قهرمان مي‌کنند و قبح دزدي را مي‌ريزند که عده‌اي بتوانند بدزدند و کاري کنند که ناگهان ۳سه‌هزار ميليارد تبديل به يک عدد بشود. مثل الان که کرونا يک عدد شده است و مي‌گويند امروز ۵۰۰، ۶۰۰ يا ۷۰۰ نفر مردند. نمي‌گويند ۶۰۰ يا ۷۰۰ خانواده عزادار شدند، فقط مي‌گويند ۶۰۰ نفر مردند و کم‌کم مي‌بينيم که اين براي مردم عادي مي‌شود؛ در مسائل اجتماعي هم اين‌طوري است.

به‌هرحال عدم مديريت‌، نبود دانش و آگاهي‌ که  عده‌اي مقصر آن هستند بايد جوري توجيه شود. عده‌اي هم بلدند اين کار را کنند، من بلد نيستم، چون چيزي که به آن اعتقاد نداشته باشم،نمي‌گويم. من دغدغه‌ام نيازهايي است که حس مي‌کنم جامعه من دارد و همين دغدغه‌مندي‌ها باعث مي‌شود سريالي مثل «خانه سبز» يا «همسران» بعد از ۲۰ يا ۲۵ سال همچنان براي مردم تازه باشد، به‌خاطر اين که هنوز حرف‌هايشان تازه هستند. من و آقاي رسام هم اين طوري فکر مي‌کنيم اما الان دوره ما گذشته است و آدم‌هاي ديگر راحت‌تر کار مي‌کنند.»

بيرنگ در جواب اين سوال که ظاهرا شبکه نمايش خانگي هم نتوانسته براي او آلترناتيوي باشد که اگر با تلويزيون کار نکرد، در آن جا مشغول شود هم گفت: «يک‌بار تلاش کرديم در شبکه نمايش خانگي کار کنيم که همان سريال «عشق تعطيل نيست» بود و به‌جايي نرسيد. «شام ايراني» را هم کار کردم که از من گرفتند و با خودشان گفتند بروند با کسي کار کنند که بيشتر پول گيرشان بيايد، چون من از آن کار ۲۵درصد سهم داشتم، آن‌ها هم گفتند چرا اين درصد را به بيرنگ بدهيم؟ به يک نفر به‌عنوان کارگردان دستمزد مي‌دهيم و او  براي ما مي‌سازد، تازه بيرنگ هر حرفي را نمي‌زند و حساب‌شده کار مي‌کند و ما آدم‌هايي را مي‌آوريم که هرچه دلش مي‌خواهد لاطائلات بگويد، فروش بالا برود و استفاده کنيم- که متاسفانه همين اتفاق هم نيفتاد.»

او با بيان اين که «درحال‌حاضر هيچ‌انگيزه و آرزويي براي ساخت فيلم يا سريال ندارد» گفت: «هميشه دوست داشتم کمدي موزيکال بسازم اما بايد شرايطش پيش بيايد. دوسال قبل مي‌خواستم بسازم که خدا را شکر سر نگرفت، چون با اين کرونا و ماجراهاي آن و وضعيت سينماها به مشکل برمي‌خورد. ۲۰سال است که کار نکرده‌ايم. گاهي درد آدمي آنقدر زياد مي‌شود که دستش به قلم نمي‌رود. مي‌گويد من راجع‌به چه چيزي بنويسم و چه اميدي به مردم بدهم؟»

 

منبع: فرهیختگان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا