یکشنبه/ 2 آبان / 1400

اقبال طلای سیاه بلند ماند

بهای معاملات نفت برنت پس از این که شب گذشته ۲.۲ درصد افزایش داشت، روز جاری هفت سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۷۳ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت از ابتدای هفته جاری تاکنون ۰.۱ درصد رشد نشان می دهد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا که شب گذشته با ۲.۳ درصد افزایش بسته شده بود، روز جاری هشت سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۷۱ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا از ابتدای هفته جاری تاکنون تقریبا تغییری نداشته است.

انتظار می رود رشد تقاضا برای نفت از رشد عرضه جدید سبقت بگیرد. تولیدکنندگان اوپک پلاس هفته جاری با افزایش تولید ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از اوت تا دسامبر سال ۲۰۲۱ موافقت کردند.

قیمت های نفت به همراه سایر کالاهای پرریسک هفته جاری تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به تاثیر اقتصادی شیوع کرونای دلتا در آمریکا، انگلیس، ژاپن و کشورهای دیگر نوسان شدیدی را تجربه کردند.

شاخص های قیمت نفت روز دوشنبه شش دلار سقوط کردند اما با پیش بینی قوی ماندن تقاضا با توجه به ادامه روند کاهش ذخایر نفت و پیشرفت نرخ واکسیناسیون، تقریبا همه ریزشی که داشتند را جبران کردند.

تحلیلگران گروه ANZ Research در یادداشتی نوشتند: با قوی ماندن تقاضا، بازار حس می کند افزایش تولید اوپک پلاس برای متوازن نگه داشتن عرضه و تقاضا کافی نخواهد بود. روند کاهش ذخایر نفت در آمریکا و کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ادامه دارد.

تحلیلگرانی که رشد قیمت های نفت تا پایان امسال را پیش بینی کرده اند، اظهار کردند: انتظار دارند رشد نرخ واکسیناسیون تاثیر افزایش شیوع کرونای دلتا را محدود کند.

ویویک دیهار، تحلیلگر کالای بانک کامن ولث با بیان این که این بانک همچنان انتظار دارد قیمت های نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر رشد قویتر تقاضا از میزان عرضه، بالاتر باشد، پیش بینی کرد قیمت هر بشکه نفت برنت تا سه ماهه چهارم به ۸۵ دلار صعود می کند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک انگلیسی بارکلیز روز پنج شنبه میانگین قیمت مورد پیش بینی برای هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۱ را سه تا پنج دلار بالا برد و اعلام کرد انتظار دارد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی جاری به ۶۹ دلار و در سال میلادی آینده به ۶۸ دلار برسد. همچنین میانگین قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت را ۶۷ دلار در سال میلادی جاری و ۶۵ دلار در سال میلادی آینده پیش بینی کرد.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا