مریخ در تسخیر زمینی‌ ها / اولین پرواز در سیاره‌ مریخ با موفقیت انجام شد

برای نخستین بار پرواز کنترل شده بر روی یک سیاره دیگر به وقوع پیوست. ناسا به کمک هلیکوپتر «نبوغ» اولین پرواز خود را در سیاره‌ مریخ با موفقیت انجام داد.

مریخ در تسخیر زمینی‌ ها؛ نخستین پرواز در سیاره سرخ با موفقیت انجام شد

اولین پرواز هلیکوپتر نبوغ ناسا در سیاره‌ مریخ بیش از ۳۰ ثانیه طول نکشیده است و هدف از این کار بررسی دقیق‌تر سطح سیاره سرخ رنگ است. علت اصلی کوتاه بودن مدت این پرواز، کسب اطمینان از عدم وقوع خسارت پیش‌بینی نشده به هلیکوپتر ناسا است.

هلیکوپتر «نبوغ» پیش از این قرار بود در روز یکشنبه ۲۲ فروردین نخستین پرواز خود بر فراز سیاره سرخ را انجام دهد، به دلیل یک نقص فنی کوچک، پروازش به ۲۵ فروردین موکول شد، اما در این تاریخ نیز نتوانست پرواز کند.

«نبوغ» که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می‌کند و یک باتری یون-لیتیوم قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزات خود در طول شب‌‌های سخت مریخ دارد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری اولین بالگرد ارسال شده به سیاره‌ای دیگر است و برای بررسی فناوری‌های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.

ویدیوی فرود موفقیت آمیز هلی کوپتر ناسا بر سطح مریخ!

«مایکل واتکینز» مدیر آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا گفت: برادران رایت فقط تعداد انگشت شماری از شاهدان عینی در اولین پرواز خود داشتند، اما خوشبختانه لحظه تاریخی عملیات خود را با یک عکس عالی ثبت کردند. اکنون و پس از ۱۱۷ سال از آن زمان، ما قادر به انجام چنین عملیات و پروازی شگفت انگیزی در مریخ و ثبت آن لحظه توسط عکاسان رباتیک خود هستیم.

مجله اینترنتی تحلیلک