برگشت آمریکا به برجام / نوید وزیر خارجه چین به روحانی

برگشت آمریکا به برجام / نوید وزیر خارجه چین به روحانی

وزیر خارجه چین به روحانی گفت: دولت جدید آمریکا می‌خواهد در سیاستش تجدید نظر کرده و به برجام برگردد؛ چین هم از این اقدام آنان استقبال می‌کند.

برگشت آمریکا به برجام / نوید وزیر خارجه چین به روحانی

روحانی روز شنبه در دیدار با “وانگ ایی” وزیر امور خارجه چین گفت: تهران و پکن از روابط بسیار خوبی برخوردارند و مواضع مشترک دو کشور در موضوعات بین المللی شاهدی بر سطح مطلوب این روابط است.

روحانی همچنین با قدردانی از مواضع پکن در حمایت از ایران در مجامع بین المللی از جمله موضوع برجام و مقابله با یک جانبه گرایی و زیاده خواهی دولت جدید آمریکا و محکومیت تحریم های این کشور علیه ایران، اظهار داشت: همکاری های دو کشور برای اجرای برجام و عمل به تعهدات برجامی از سوی کشورهای اروپایی بسیار مهم و می تواند موجب تغییر شرایط فعلی برجام شود.

روحانی با بیان اینکه در این سفر سندی امضا خواهد شد که چشم‌ انداز رابطه ۲۵ ساله ایران و چین را روشن و مشخص می‌کند، اظهار داشت: در خصوص واکسن کرونا افزایش همکاری های دو کشور ضروری است و خواهان تهیه و تأمین واکسن بیشتری از چین هستیم.

“وانگ ایی” وزیر امور خارجه چین با بیان اینکه چین همواره با زیاده طلبی و تحریم‌های علیه ایران آمریکا مخالفت کرده و در عرصه بین المللی این مخالفت خود را نشان داده است، افزود: فشار حداکثری اقدامی خلاف قانون و ضد بشری است که از حمایت بین‌المللی برخوردار نیست.

وزیر امور خارجه چین از برجام به عنوان یک سند چند وجهی که دستاورد چند جانبه گرایی است نام برد و گفت: باید دقیقاً به برجام عمل شود و مورد استناد همه کشورهای دخیل در آن باشد.

بخوانید!  مذاکرات در وین از سر گرفته شد

آمریکا می خواهد بازگردد

وانگ ایی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام یک اقدام خلاف قواعد بین‌المللی بوده است، گفت: آمریکایی‌ ها در دولت جدید می‌خواهند در این سیاست تجدید نظر کنند و به برجام برگردند، چین نیز از این اقدام آنان استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه چین مواضع این کشور را روشن و شفاف خواند و اظهار داشت: اعتقاد داریم حفظ برجام، حفظ چند جانبه‌گرایی و حفظ قواعد و قوانین بین‌المللی است و آمریکا می‌بایست تحریم‌های اعلام شده علیه ایران را لغو کند، به برجام برگردد و همچنین با تامل در اشتباه خود، تعهد بدهد که در آینده چنین اقداماتی را در پیش نگیرد.

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد: براساس توافقات به عمل آمده در آینده، مقدار بیشتری از واکسن کرونا را در اختیار ایران قرار خواهیم داد و ایران در اولویت ما برای ارایه واکسن است.

مجله اینترنتی تحلیلک