یکشنبه/ 26 سپتامبر / 2021

بی سوادی سه و نيم ميليون کودک ايرانی

بيش از ۳.۵ميليون دانش‌آموز کشور به آموزش مجازي دسترسي ندارند و آنهايي هم که در کلاس‌‌هاي درس مجازي حضور داشتند وضعيت قابل‌قبولي ندارند و امروز مسئولان آموزش و پرورش از به صدا درآمدن “زنگ خطر اُفت يادگيري دانش‌آموزان” خبر مي‌دهند.

از اسفند ماه 1398 که کرونا باعث بسته شدن درهاي مدارس به‌روي دانش‌آموزان شد، فضاي مجازي بستري براي آموزش شد اما اين مسير با پيچ‌وخم‌هايي بسيار و مصائبي دردناک براي دانش‌آموزان و اولياي آنها همراه بوده است.

کنار دسترسي نداشتن بيش از 3.5 ميليون دانش‌آموز به آموزش مجازي، براي آنهايي هم که در کلاس‌‌هاي درس مجازي حضور داشتند وضعيت قابل‌قبول نبود و امروز مسئولان آموزش و پرورش از به صدا درآمدن “زنگ خطر اُفت يادگيري دانش‌آموزان” خبر مي‌دهند.

خانواده‌ها به‌خصوص آنهايي که دانش‌آموز دبستاني دارند، نسبت به وضعيت يادگيري فرزندشان نگرانند، مادري که فرزندش امسال به کلاس چهارم دبستان مي‌رود و در تمام اين مدت فقط 1.5 سال حضور در مدرسه را تجربه کرده است، مي‌گويد: پسرم کلاس دوم دبستان بود، مدارس تعطيل شد و با مجازي شدن آموزش‌ها، به‌دليل اينکه کلاس‌ آنلاين تعاملي نيست و صرفاً معلم صوت يا فيلم ارسال مي‌کند در برخي دروس به‌ويژه رياضي يادگيري دشوار است از سوي ديگر فضاي خانه، چارچوب کلاس درس را ندارد و فرزندم پاي کلاس‌هاي مجازي نمي‌نشيند، با وجود اينکه جدول‌ضرب را آموزش داده‌اند اما اصلاً ياد نگرفته است و واقعاً نمي‌دانم در پايه چهارم چه وضعيتي در انتظارش است.

نگراني جدي از اُفت تحصيلي دانش‌آموزان و از سوي ديگر ترک تحصيل‌هاي گسترده پس از بازگشايي مدارس، دو چالش‌ اصلي نظام آموزشي کشور در سال تحصيلي پيشِ‌رو خواهد بود.

پيش از اين، هشدارهاي بسياري درباره تعطيلي مدارس و تبعات مجازي شدن آموزش‌ها در حاشيه شهرها و مناطق محروم داده شده بود، دانش‌آموزان حاشيه شهرها با دور شدن از مدرسه، فرصت مناسبي را براي کار کردن به دست مي‌‌آورند و مشخص نيست پس از بازگشايي مدارس چه‌تعداد از آنها حاضرند به پشت نيمکت‌هاي مدرسه بازگردند.

 

منبع: تسنیم

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا