تاثیر مصرف ویتامین و مکمل‌ در تقویت سیستم ایمنی و بهبود بیماران کووید۱۹

تاثیر مصرف مکمل‌ در تقویت سیستم ایمنی و بهبود بیماران کووید۱۹

بنابر اعلام شبکه ملی تحقیقات بیماری‌های تنفسی، مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ ها از جمله کرونا و همچنین تسریع روند بهبود مبتلایان موثر است.

دریافت مکمل‌ها برای اصلاح کمبودهای بدن بعد از بیماری و بهبود قوای جسمی بیماران لازم است.

استفاده از ویتامین‌های D ،E و ریز مغذی‌های روی و سلنیوم در افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها از جمله ویروس جدید کرونا بسیار موثر است. در صورت کمبود ویتامین‌های بدن با مشورت پزشک باید مکمل‌ها مصرف شود.

تاثیر مصرف  ویتامین و مکمل‌ در تقویت سیستم ایمنی و بهبود بیماران کووید۱۹

مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ ها از جمله کرونا و همچنین تسریع روند بهبود مبتلایان موثر است.

پیشگیری از ابتلا به کرونا

ویتامین زینک یا روی

خواص ویتامین روی در تقویت دستگاه ایمنی از قبل شناخته شده است و یک توضیح احتمالی درباره نتایج این بررسی هم این است که اثر ضد التهابی روی ممکن است باعث حفاظت بیماران شده باشد.

این بررسی نشان داد که میزان‌های روی در خون بیمارانی که به علت ابتلا به کووید-۱۹درگذشته بودند بسیار پایین تر از بیمارانی است که از این بیماری جان سالم به در برده بودند.

بعد از بهبود افراد مبتلا به کووید-۱۹ در صورت داشتن ضعف و برای تقویت قوای جسمانی به مدت دو هفته روزانه قرص روی مصرف شود.

تاثیر مصرف ویتامین و مکمل‌ در تقویت سیستم ایمنی و بهبود بیماران کووید۱۹

ویتامین E

این ویتامین نیز مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به بدن کمک می‌کند تا از عفونت‌ها جلوگیری کند.

بخوانید!  وزیر کشور به کرونا مبتلا شد

ویتامین E یکی از ریزمغذی‌هایی است که در سیستم ایمنی نقش دارد. بادام، بادام زمینی، فندق و تخمه آفتابگردان سرشار از ویتامین E هستند. همچنین اسفناج و کلم بروکلی منبعی برای این ویتامین محسوب می‌شوند.

ویتامین E برای حدود ۲۰۰ واکنش بیوشیمیایی بدن لازم است. از این رو برای عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است. همچنین مصرف مواد و غذاهای سرشار از ویتامین B۶ شامل موز، سینه مرغ کم‌چرب، ماهی‌های آب سرد مانند تن ماهی، سیب زمینی پخته شده و نخود نیز در کنار ویتامین E توصیه می‌شود. روغن‌های گیاهی نیز غنی از ویتامین E هستند. بعد از بهبود افراد مبتلا به کووید-۱۹ در صورت داشتن ضعف و برای تقویت قوای جسمانی به مدت دو هفته روزانه قرص ۱۰۰ میلی گرم مصرف شود.

تاثیر مصرف مکمل‌ در بهبود کووید۱۹

بیشتر بخوانید: مکمل های دارویی و ویتامین ها چه زمانی باید مصرف کرد

ویتامین منیزیم

برخی مطالعات اخیر گویای ارتباط منیزیم دریافتی و عفونت‌های ویروسی است و بر این اساس توصیه می‌شود دریافت منیزیم از منابع غذایی آن از قبیل دانه‌ها، مغزها، حبوبات و غلات کامل به مقدار کافی در برنامه غذایی بیماران لحاظ شود.

تاثیر مصرف ویتامین و مکمل‌ در تقویت سیستم ایمنی و بهبود بیماران کووید۱۹

ویتامین D

یافته‌های جدید تأثیر مکمل‌های و یتامینD را در کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با کووید-۱۹ تأیید کرده است. به این معنی که ویتامین D به شدت روی پاسخ به عفونت تأثیر می‌گذارد. چنانچه غلظت سرمی D۳ شما کمتر از ۲۵ است، شما دچار کمبود هستید و با مراجعه به پزشک این وضعیت باید اصلاح شود. در صورتی که سطح غلظت ویتامینD شما بین ۲۰ تا ۳۰ است، با مصرف هر دو هفته یک بار یک کپسول ۵۰۰۰۰IU سطح ویتامین خود را در سطح مناسب حفظ کنید. در صورتی که سطح غلظت ویتامین D شما بیشتر از۳۰ است، ماهانه یک کپسول IU ۵۰۰۰۰ مصرف کنید .

بخوانید!  چرا کویر لوت قرمز است؟

 

تاثیر مصرف مکمل‌ در بهبود کووید۱۹

آهن

دریافت مقادیر کافی آهن از منابع غذایی غنی از آن در برنامه غذایی بیماران در نظر گرفته شود و درصورت بروز علایم کمبود آهن ارزیابی‌های بالینی و پاراکلینیکی انجام شود و بر اساس نتایج آن اقدام درمانی مناسب صورت گیرد.

تاثیر مصرف ویتامین و مکمل‌ در تقویت سیستم ایمنی و بهبود بیماران کووید۱۹

مکمل پروبیوتیک

استفاده از ترکیبات غذایی پروبیوتیک در بیماران مبتلا به کرونا جهت کنترل عفونت‌های تنفسی می‌تواند کمک کننده باشد.

ویتامین C

دریافت کافی منابع غذایی غنی از ویتامین C در بیماران مبتلا به کرونا توصیه می شود. در صورت عدم دریافت منابع غذایی توصیه به دریافت مکمل دوز یک گرم روزانه در ترکیب با ویتامین E به اندازه ۱۰۰۰ واحد بین المللی در تقویت سیستم ایمنی کارآمد است.

مجله اینترنتی تحلیلک