پنج‌شنبه/ 1 مهر / 1400

تب یادگیری زبان جومونگ در ایران

زبان شیرین و خوش آهنگ کره‌ای یا هانگول، زبان رسمی دو کشور کره‌شمالی و جنوبی است. این زبان بیش ازحدود ۸۰ میلیون استفاده کننده دارد. تمایل برای یادگیری این زبان این روز‌ها به‌علت محبوبیت کی پاپ‌ها (صنعت موسیقی پاپ کره جنوبی) بین نوجوانان که با افزایش ۱۷.۹ درصد درآمد خود به یک تجارت قدرتمند تبدیل شده، رشد چشمگیری داشته است.

موج جدید سریال‌ها و محصولات جدید کره‌ای که این روز‌ها ۲۰ سالگی‌اش را در شبکه‌های نمایش خانگی جهان جشن می‌گیرد، امروزه «هالی‌یو» نامیده می‌شود و دقیقاً از سال ۱۹۹۹ با آثاری، چون فیلم «شیری» شروع شد که در آن سال حدود ۱۱.۵ میلیون دلار فروش کرد. جالب است بدانید که هالی‌یو در سال ۲۰۰۴ بیش از ۲/۰ درصد تولید ناخالص ملی کره را از آن خود کرد و این آمار در سال ۲۰۱۴ به ۱۱ میلیارد دلار رسید. در پرونده امروز قصد داریم به گفتگو با مدیر اولین مرکز آموزش زبان کره‌ای در ایران و چند مدرس آن درباره این زبان، یادگیری‌اش با چاشنی تاثیراتش بر سبک‌زندگی و موسیقی پرطرفدار گروه‌های کره‌ای که به تازگی خیلی از افراد را مجذوب خود کرده است، بپردازیم.

تاریخچه تولد علمی‌ترین زبان جهان با ۲۴ حرف

مردم کره‌جنوبی، در گذشته با این که به زبان کره‌ای صحبت می‌کردند، به زبان چینی می‌خواندند و می‌نوشتند. به مرور تعداد زیادی از افراد در یادگیری این حروف و کاراکتر‌های سخت چینی با مشکل رو‌به‌رو شدند و از آن جا که فشار‌های اجتماعی و فقر، مجالی برای تلاش در این زمینه نمی‌گذاشت، قشر متوسط و فقیر جامعه بی‌سواد باقی می‌ماندند، اما پادشاهی از سلسله «جو سئون»، تصمیم گرفت تا حروف الفبای مخصوص کره‌ای را بنویسد و در دسترس مردم قرار دهد.

با این که تعداد زیادی از مخالفان در این مسیر سنگ‌اندازی کردند، ولی بالاخره کره‌ای‌ها هم صاحب حروف الفبایی شدند که یادگیری آن‌ها ساده و مختص خودشان بود و تعداد آن‌ها هم زیاد نبود پس مردم می‌توانستند این حروف را به سرعت یاد بگیرند و به خواندن و نوشتن بپردازند. حداقل اعلامیه‌های مربوط به شیوع بیماری‌های خطرناک را بخوانند و از خطر در امان بمانند. گفته شده که حروف الفبای کره‌ای، علمی‌ترین حروف الفبای جهان است، چون برای تدوین آن، زحمت زیادی کشیده شده است، این زبان هرگونه صدایی را که انسان ایجاد می‌کند، دربر می‌گیرد و با وجود دقت زیادش، یادگیری آن بسیار آسان است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا