سه شنبه/ ۲۵ خرداد / ۱۴۰۰

سازمان ملل خواهان تحقیق درباره گور جمعی کانادا شد

کارشناسان سازمان ملل از دولت کانادا درخواست کردند تا هرچه سریع‌تر تحقیقات کاملی درباره فاجعه کشف گور جمعی حاوی بقایان اجساد 215 کودک بومی در مدرسه شبانه‌روزی «بریتیش کلمبیا» انجام دهد.

سازمان ملل خواهان تحقیق درباره گور جمعی کانادا

چندی پیش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» گزارش کرد که یک گور جمعی حاوی بقایای اجساد دست‌کم ۲۱۵ کودک بومی که برخی از آن‌ها حدود سه سال سن داشتند، در محوطه یک مدرسه شبانه‌ روزی کاتولیک در استان «بریتیش کلمبیا» کانادا پیدا شده است.

روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش کرد، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل به دنبال انتشار این خبر از دولت کانادا و واتیکان درخواست کردند که هرچه سریع‌تر تحقیقات کاملی در این خصوص انجام دهند.

گور جمعی فوق هفته گذشته با استفاده از رادارهای قابل نفوذ به زمین و زمانی کشف شد که یک کارشناس کانادایی در حال تحقیق و بررسی درباره محلی بود که زمانی مدرسه شبانه‌روزی مردم بومی شهر «کملوپس» بوده است.

طبق این گزارش، به دنبال افشای این رخداد غم‌انگیز، دولت کانادا از پاپ خواستار عذرخواهی شد.

در بازه زمانی ۱۸۸۳ تا ۱۹۹۶، حدود ۱۵۰ هزار کودک بودمی از خانواده‌های خود به اجبار جدا شدند و به مدارس شبانه‌روزی فرستاده شدند که کلیسای کاتولیک آن را تأسیس کرده بود و هدف اصلی آن دور کردن این کودکان از جوامع بومی کانادا و جلوگیری از ترویج زبان و سنت‌های مادری‌اشان و تربیت آن‌ها به شیوه‌ای تحمیلی بود.

طبق این گزارش، بسیاری از این کودکان بومی در مدارس شبانه‌روزی مورد آزار جسمی و جنسی قرار می‌گرفتند و به اعتقاد بسیاری این گونه مدارس زخم‌ها و آسیب‌های ماندگاری را برجای گذاشت که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

بنا بر گزارش گاردین، ۹ کارشناس حقوق بشر سازمان ملل از دولت کانادا خواستار تحقیق درباره این رخداد شدند و گفتند: «ما از مقامات می‌خواهیم که تحقیقات کاملی را در مورد شرایط و مسئولیت‌های مربوط به این مرگ‌ها انجام دهد و از جمله این موارد شامل معاینات پزشکی قانونی از بقایای اجساد یافت شده می‌شود و همچنین کانادا می‌بایست برای تعیین هویت و ثبت کودکان ناپدید شده اقدام کند».

این کارشناسان سازمان ملل همچنین از دولت اتاوا درخواست کردند تا تحقیقات مشابهی را در تمامی دیگر مدارس شبانه‌روزی در کانادا که با هدف همسان‌سازی اجباری مردم بومی ایجاد شده‌اند، انجام دهد.

این کارشناسان سازمان ملل تأکید کردند: «دادگستری می‌بایست تحقیقات کیفری در خصوص تمامی مرگ و میرهای مشکوک و اتهامات شکنجه و خشونت‌های جنسی علیه کودکانی انجام دهد که در مدارس شبانه‌روزی اقامت داشتند و عاملان و مخفی‌کنندگان این قضیه که احتمالاً همچنان زنده هستند را تحت پیگرد و تحریم قرار دهد».

کارشناسان مذکور شامل گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور مربوط به حقوق مردمان بومی، استثمار جنسی کودکان، رفتارهای تحقیرآمیز و رئیس کارگروه ناپدیدی اجباری می‌شدند.

این کارشناسان تأکید کردند: «غیرقابل تصور است که کانادا و سریر مقدس چنین جرایم شنیعی را بدون حساب و جبران خسارت کامل رها کند».

کارشناسان سازمان ملل همچنین از کلیسای کاتولیک درخواست کرده‌اند که به مقام‌های قضایی دسترسی کامل به آرشیو مدارس شبانه‌روزی را بدهد تا بتوانند تحقیقات کامل و مناسبی در خصوص اتهامات مطرح شده در خصوص مدارس شبانه‌روزی بومی‌های کانادا انجام دهند و نتیجه این تحقیقات را برای افکار عمومی منتشر کنند.

انتشار اخباری در خصوص کشف گور جمعی ۲۱۵ کودک بومی در مدارس شبانه‌روزی بریتیش کلمبیا واکنش‌های فراوانی را به همراه داشت به طوری که «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا نیز در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، کشف این گور دسته‌جمعی را نقطه‌ای تاریک و شرم‌آور در تاریخ کانادا توصیف کرد.

وی در این خصوص نوشت: «این یادآور دردناک از فصل تاریک و شرم‌آور از تاریخ کشور ما است. من به یاد تمامی آن‌هایی هستم که از این خبر ناراحت‌کننده، تحت تأثیر قرار گرفته‌اند».

ترودو همچنین از کلیسای کاتولیک درخواست کرد تا مسئولیت خود را در مدیریت مدرسه‌ای که بقایای ۲۱۵ کودک بومی در آن جا کشف شده، بپذیرد و عذرخواهی کند اما با این حال، کلیسای کاتولیک تاکنون پاسخی نداده و تنها اسقف کاتولیک ونکوور بابت این قضیه عذرخواهی کرده است اما واتیکان تاکنون برای چنین فاجعه‌ای هیچ‌گونه عذرخواهی انجام نداده است.

منبع: فارس

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا