شنبه/ 24 مهر / 1400

تداوم کاهش دما در استان تهران تا فردا/ کاهش کیفیت هوای ‌پایتخت

تداوم روند کاهش نسبی دما در استان تهران تا فردا (۸ شهریور) و کاهش کیفیت هوا و برقراری شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس در ‌پایتخت طی امروز (۷ شهریور) ‌پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، در ساعات ظهر و عصر امروز و فردا (۷ تا ۸ شهریور) افزایش ابر در ارتفاعات و رخداد بارش ‌پراکنده دور از انتظار نیست همچنین کاهش نسبی دما  طی امروز (۷ شهریور) و افزایش نسبی دما طی سه‌شنبه و چهارشنبه (۹ و ۱۰ شهریور)  ‌پیش‌بینی می‌شود.

بنابر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوا، در صبح امروز (۷ شهریور ماه) کیفیت هوا در مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از افزایش ترافیک صبحگاهی و عدم وزش باد مؤثر است.

حاکمیت جو نسبتا آرام طی روز باعث محدود شدن آلاینده‌ها می‌شود، همچنین حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده «ازن» باعث افزایش غلظت این آلاینده در برخی مناطق به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و به‌تبع آن برقراری وضعیت نامطلوب کیفیت هوا خواهد شد. تداوم این شرایط جوی تا شامگاه همراه با افزایش ترافیک سبب افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد می‌شود.

با افزایش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۸ شهریور ماه) تا حدودی پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل خواهد شد، با این حال با افزایش ترافیک صبحگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده می‌شود و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت. کاهش تندی باد طی روز تاحدودی از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد علاوه بر این تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن باعث کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق به‌ویژه در ساعات بعدازظهر می‌شود.

با استمرار این شرایط جوی تا اواخر وقت فردا (۸ شهریور ماه)  هم‌زمان با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده می‌شود و وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس کیفیت هوا در مناطق پرتردد برقرار خواهد شد، هرچند افزایش تندی باد در ساعات پایانی تاحدودی سبب کاهش غلظت ذرات معلق و درنتیجه بهبود کیفیت هوا خواهد شد.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۹۳ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

 

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا