چهارشنبه/ 28 مهر / 1400

تراشه A15 سریعتر از میزان اعلام شده توسط اپل خود را نشان می‌ دهد

سری جدید آیفون ۱۳ اپل دارای جدیدترین پردازنده A15 Bionic است که به گفته این شرکت، 50 درصد سریعتر از رقبا است. این ادعای مبهم نقطه ورود تحقیقات AnandTech در مورد تست عملکرد، کارآیی و بهبود هسته گرافیکی تراشه A15 بود که نتیجه‌گیری‌های استخراج شده از آن، نه‌تنها ادعای اپل را اثبات کرده، بلکه تاحدودی از آن نیز فراتر می‌رود.

تست صورت گرفته بر روی تراشه A15 اپل

در مقایسه با رقبا، A15 آنطور که خود اپل ادعا می‌کند، 50 درصد سریعتر نیست، بلکه 62 درصد سریعتر است. در حالی‌ که هسته‌های بزرگتر در تراشه اپل به انرژی بیشتری نیاز دارند، اما هنوز هم از این نظر بسیار کارآمد هستند.

دو ریزمعماری جدید CPU در A15، هم برای دو هسته عملکردی و هم برای چهار هسته با کارآیی بالا که احتمالاً در فرایند +5 نانومتر ساخته شده‌اند که TSMC از آن به‌عنوان N5P نیز یاد می‌کند، “نسخه بهبودیافته عملکرد” نسبت به فرایند 5 نانومتری عادی هستند که حداکثر فرکانس‌های بالاتر را ممکن می‌سازد.

علاوه‌بر این، AnandTech اشاره می‌کند که حافظه کش سیستم A15 به 32 مگابایت افزایش یافته که دو برابر بیشتر از A14 است. این گزارش می‌افزاید: “این دو برابر شدن، رقابت را از بین برده و عامل کلیدی در بهره‌وری قدرت تراشه است، زیرا می‌توان دسترسی حافظه را بر روی یک سیلیکون یکسان حفظ کرد به‌جای اینکه به DRAM کندتر و قدرت کمتری اکتفا کند.”

اپل همچنین بر رشد 50 درصدی حافظه کش سطح 2 هسته‌های عملکرد A15، از 8 مگابایت به 12 مگابایت، که AnandTech آن را “humungous” می‌نامد، تاکید می‌کند، زیرا درحال‌ حاضر به‌اندازه L2 تراشه M1 اپل بوده و بیش از دو برابر دیگر تراشه‌ها مانند Snapdragon 888 است. این افزایش حافظه کش به A15 کمک می‌کند تا از دستاوردهای “چشمگیر” ریزمعماری هسته‌ای که تفاوت چندانی با A14 سال گذشته ندارد، برخوردار شود، درحالی‌که یک ALU اضافی و زیرسیستم حافظه سریعتر در هسته‌هایی با بهره‌وری بالا، تنها به بهبود عملکرد کمک می‌کند.

AndroidOnlineNewsImage

تست صورت گرفته بر روی تراشه A15 اپل

هسته‌های عملکردی Apple A15 بسیار چشمگیر هستند؛ چرا که معمولاً افزایش عملکرد همیشه با نوعی نقص در کارایی یا حداقل بازده یکسان همراه است. اپل در عوض توانسته ضمن کاهش مصرف انرژی، قدرت را افزایش دهد، بدین معنا که بازده انرژی در حالت‌های اوج عملکرد، 17 درصد در مقابل A14 بهبود یافته است.

در مورد پردازنده گرافیکی A15 جدید، AnandTech آن را “کاملاً شگفت‌انگیز” می‌نامد، زیرا پیشرفت‌هایی را نشان می‌دهد که بسیار فراتر از ادعاهای بازاریابی اپل است. تنها انتقاد واقعی در بررسی صورت‌گرفته، میزان throttling آیفون 13 پرو است که AnandTech معتقد است به‌دلیل طراحی جدید PCB صورت گرفته است.

با این حال، گفته می‌شود که طراحی کلی برای دفع حرارت در آیفون جدید اپل، “قطعاً در میان بدترین‌هاست، چرا که فعالیت مناسبی در زمینه پخش گرما در بدنه گوشی انجام نمی‌دهد.” با این وجود، حتی با وجود ظرفیت حرارتی تا حدودی محدود، مدل‌های آیفون ۱۳، «هنوز بسیار سریعتر هستند و تجربه بازی بهتری را نسبت به گوشی‌های رقابتی ارائه می‌دهند».

در مجموع، AnandTech بیان می‌کند که پیشرفت A15 “قابل‌توجه” بوده و معتقد است که بهبود کارایی “کلید” عمر بسیار طولانی باتری در سری آیفون ۱۳ است. “درحالی‌که A15 تنها تکرار روند نیرومندسازی تراشه‌ها نیست که ما در سال‌های اخیر به آن عادت کرده بودیم، اما با پیشرفت‌های نسبی قابل‌توجهی همراه است که به آن اجازه می‌دهد تا به‌میزان قابل‌توجهی بهتر از A14 باشد.”

 

منبع: ترنجی

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا