تشریح فرایند عملیاتی سامانه های اطلاعاتی طرح جامع مالیاتی

  • توسط محمد مهدیان
  • ۵ ماه قبل
  • ۰
طرح جامع مالیاتی

خبرنگاران رسانه های جمعی از نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی بازدید و در جریان جزئیات فرایند عملیاتی سامانه های متعدد طرح جامع مالیاتی قرار گرفتند.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، روز دو‌شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری جمع زیادی از خبرنگاران رسانه های جمعی برای بازدید از طرح جامع مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور حضور یافته و از نزدیک در جریان ریزترین قابلیت‌های عملیاتی و فنی برخی از سامانه های اصلی این طرح شامل پورتال اینترنتی خدمات الکترونیکی مودیان مالیاتی و پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی قرار گرفتند.

بنابراین گزارش، خبرنگاران در جریان بازدید از دستاوردهای طرح جامع مالیاتی، ضمن آشنایی با فرایند بررسی یک پرونده مالیاتی شامل فرایند ثبت‌نام، پردازش، حسابرسی و رسیدگی، صدور قبوض مالیاتی و پرداخت آن، سوالات خود را در خصوص سامانه های مورد بازدید مطرح نمودند و مدیرکل امور هماهنگی و اجرایی  و همکاران وی توضیحات لازم را ارائه کردند.

گفتنی است در جریان این بازدید، اهداف، مزیت ها و ویژگی های بارز طرح جامع مالیاتی همچون کاهش محسوس ارتباط مودی با کادر مالیاتی، نقش محور بودن سیستم یکپارچه مالیاتی، سیتسمی شدن تمامی منابع و فرایندهای مالیاتی با هدف جلب رضایت مودی و تحقق عدالت مالیاتی برای خبرنگاران حاضر تبیین و تشریح شد.

گفتنی است طرح جامع مالیاتی عبارتست از الکترونیکی کردن کلیه امور که هدف از اجرای آن تسهیل و تسریع در انجام امور و ارائه خدمات به مودیان است. نهایتا با اجرای این طرح روش سنتی جای خود را به روش الکترونیکی خواهد داد که در آن، مراحل پرونده‌های مالیاتی از ابلاغ تا پرداخت مالیات، به‌صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. در صورت اجرایی شدن این طرح بهبود روش های دریافت مالیات، رشد درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی امیدوار شد. در طرف دیگر این طرح،‌ مودیان مالیاتی قرار دارند که از خدمات الکترونیک و مکانیزه برخوردار خواهند بود، تا پایانی بر مشکلات حضوری، سنتی و سلیقه‌ای فعلی باشد.

مجله اقتصادی تحلیلک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.