دوشنبه/ 26 مهر / 1400

تصاویری از مسجد پیامبر (ص) در مدینه

مسجد پیامبر (ص) یکی از مهمترین مساجد برای مسلمانان جهان است، چون مزار حضرت محمد (ص) در آن قرار گرفته است. این مسجد در بین مسلمانان جهان بیشتر به نام مسجد نبوی مشهور است.

مسجد پیامبر در دوران کرونا به روی زائران خارجی بسته بود. بعد از گذشت بیش از یک سال و نیم با سرعت گرفتن واکسیناسیون در بسیاری از کشورها، عربستان مرزهایش را به روی زائران و مسافران خارجی باز کرد، اما همچنان دیدار با شهر مدینه و زیارت مسجد پیامبر (ص) با محدودیت انجام می‌شود.

بنا بر منابع تاریخی، سنگ بنای این مسجد را حضرت محمد (ص) گذاشت. مسجد کوچکی که در نزدیکی خانه‌اش قرار داشت و بعدها که مسجد توسعه پیدا کرد، خانه پیامبر (ص) و نزدیکانش هم به آن الحاق شد. مسجد در دوره‌های تاریخی مختلف با تغییرات گسترده‌ای روبه‌رو بود و در زمان خلفای عباسی بیشترین گسترش و تغییرات در تزئینات را داشت، در این دوره تعداد درهای ورودی مسجد به ۲۰ باب رسید.

اواخر حکومت عباسی مسجد آتش گرفت و صدمه زیادی دید اما با کمک خلفای مصر بازسازی و مرمت شد. مسجد یک بار دیگر هم آتش می‌گیرد این بار بر اثر صاعقه و دوباره مصری‌ها با اعزام معمارانشان به بازسازی و حتی گسترش بیشتر مسجد کمک می‌کنند و تغییراتی هم در گنبد سبز می‌دهند.

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

62049320
قبرستان بقیع که مزار تعدادی از امامان شیعیان در آن‌جا واقع شده در نزدیکی مسجد النبی است

در منابع تاریخی اشاره شده که عثمانی‌ها نقش بیشتری در بازسازی و مقاوم‌سازی مسجد پیامبر (ص) داشته‌ و حتی به تزئینات آن افزوده‌اند. در این دوره رنگ گنبد مسجد سبز می‌شود.

با استقرار حکومت آل سعود در عربستان، مسجدالنبی (ص) وسعت بیشتری پیدا می‌کند و این تغییرات در دوره حکومت ملک فهد بیشتر بوده است، طوری که شش مناره ۱۰۴ متری به مسجد اضافه می‌شود و تعداد مناره‌های مسجد به ۱۰ عدد می‌رسد و فضای مسجد برای بیش از ۲۵۰ هزار نمازگزار وسیع‌تر می‌شود.  حالا هم چند سالی است که برای اجرای طرح توسعه مسجد پیامبر (ص)، خانه‌ها و هتل‌های زیادی خراب شده و روند تکمیل این طرح نیز به کندی پیش می‌رود، آن‌چنان که در سال‌های اخیر، یعنی تا پیش از کرونا که سفرهای زیارتی عمره و حج به مدینه نیز انجام می‌شد، فضای اقامت برای زائران با محدودیت بسیاری مواجه شده بود و اعتراض بسیاری از کشورها را به دنبال داشت.

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

62049318

رسول جعفریان، پژوهشگر تاریخ در کتاب آثار اسلامی مکه و مدینه نوشته که نزدیک به ۲۱۰۴ ستون در مسجد وجود دارد.

62049326

در منابع تاریخی آمده که پیامبر(ص) هنگام سخنرانی در مسجد مدینه به درخت خرما تکیه می‌­داد، و در سال هفتم یا هشتم هجری منبری برای ایشان ساخته شد. این منبر دو پله داشت. در سال ۶۵۴ قمری مسجد که آتش گرفت منبر هم سوخت. حاکمان مصر منبر جدیدی برای مسجد فرستادند، بعدها هم عثمانی‌ها منبر دیگری فرستادند که هنوز در مسجد باقی مانده است.

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

62049315

گفته شده است پیامبر در مسجد محراب نداشت. بعدها در محلی که نماز می‌گزارد، محرابی ساخته می‌شود که نزد مسلمانان مورد احترام است.

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

62049327

گنبد مسجد پیامبر در آتش‌سوزی‌ها آسیب دیده بود که مصری‌ها به بازسازی آن کمک کردند. در دوران عثمانی‌ها رنگ گنبد کبود بود که در جریان تغییرات آن را سبز کردند و از آن موقع به قبه الخضرا معروف است.

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

62049322
آرامگاه پیامبر (ص) در مسجد
62049314
مکانی ملقب به حجره پیامبر (ص) که گفته شده همان خانه حضرت محمد (ص) بوده است

 

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)
تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

62049321

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)

تصاویری از مسجد پیامبر (ص)
تصاویری از مسجد پیامبر (ص)
62049325
یکی از درهای ورودی مسجد
62049329
کلاس قرآن در مسجد

62049323

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا