سه‌شنبه/ 27 مهر / 1400

تلاش دوباره مریخ‌ نورد استقامت برای نمونه‌ برداری از سطح مریخ

به نقل از ناسا، این هفته ابزاری که بر روی بازوی رباتیک دو متری “استقامت” قرار دارد سطح سنگی به نام “روشه”(Rochette) را می‌تراشد تا دانشمندان درون آن را بررسی کنند و تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند از این سنگ نمونه‌برداری کنند یا خیر.

نمونه‌ی مورد نظر که ضخامت آن کمی بیشتر از یک مداد است درون یکی از ۴۲ لوله آزمایش تیتانیومی “استقامت” قرار خواهد گرفت.

فرآیند نمونه‌برداری هفته آینده آغاز می‌شود.

“استقامت” در روز ۶ اوت برای اولین بار اقدام به نمونه‌برداری از مریخ‌ کرد اما این فرآیند به دلیل نرم بودن بیش از اندازه‌ی سنگ مورد نظر با شکست مواجه شد. استقامت از آن زمان تاکنون ۴۵۵ متر مسافت به سمت منطقه‌ای به نام “سیتادل”(Citadelle) پیموده است. این منطقه دارای سنگ‌هایی است که در برابر فرسایش باد مقاوم هستند و احتمال بیشتری وجود دارد که نمونه‌ سنگ‌های آن در برابر حفاری مقاوم باشند.

تیم “استقامت” مرحله‌ی دیگری به فرآیند نمونه‌برداری اضافه کرده‌اند که طی آن “استقامت” تصویری از لوله آزمایش خود پس نمونه‌برداری به زمین می فرستد تا محققان از وجود نمونه مطمئن شوند و سپس فرمان بستن لوله صادر می‌شود.

اگرچه “استقامت” در اولین تلاش خود موفق به جمع‌آوری نمونه نشد اما لوله‌ی آزمایش آن اکنون حاوی اتمسفر مریخ است که محققان می‌خواستند طی ماموریتی در آینده از آن نمونه‌برداری کنند.

“کن فارلی”(Ken Farley)، دانشمند ماموریت “استقامت” می‌گوید: امیدواریم بازگرداندن این نمونه‌ها به زمین به ما در یافتن پاسخ برخی از سوالاتمان از جمله ترکیبات تشکیل‌دهنده‌ی جو مریخ کمک کند. به همین دلیل است که ما مشتاقیم علاوه بر نمونه‌ سنگ مریخ نمونه‌ای از جو آن را نیز به زمین بیاوریم.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا