توافق تجاری برگزیت رسما به اجرا در آمد

بعد از تصویب توافق تجاری برگزیت از طرف پارلمان اروپا این توافق حدود ۵ سال بعد از رای انگلیسی‌ها برای خروج از اتحادیه اروپا از امروز ( اول ماه می) رسما به اجرا در آمد.

توافق تجاری برگزیت رسما به اجرا در آمد

به نقل از “ان تی وی” آلمان، توافق تجاری برگزیت بین اتحادیه اروپا و انگلیس از امروز (اول ماه می) رسما اجرایی می شود. حدود ۵ سال بعد از تصمیم انگلیس برای خروج از این اتحادیه مبنای حقوقی روابط جدید بین طرفین فراهم شده است.

البته عملا به ندرت چیزی تغییر کرده است چرا که این توافق از ابتدای سال جاری میلادی موقتا مورد استفاده قرار گرفت. البته این توافق به دلیل کمبود وقت از طرف پارلمان اروپا تصویب نشده بود که در هفته اخیر با اکثریت قاطع نمایندگان پارلمان اروپا تصویب شد.

مهمترین نکته این قرارداد که بیش از ۱۰۰۰ صفحه است به صورت کلی به تجارت کالای بدون عوارض و نامحدود در هر دو مسیر مربوط می شود. با این همه همچنان تشریفات و کنترل های گمرکی وجود دارد. در این توافق همچنین مسائل ماهیگیری و همکاری ها در زمینه انرژی، حمل و نقل، دادگستری، پلیس و بسیاری موضوعات دیگر تنظیم می شود.

در ژوئن سال ۲۰۱۶ شهروندان انگلیسی در یک همه پرسی به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. این روند رسما در ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ تکمیل شد، اما یک دوره انتقال تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ که طی آن انگلیس همچنان در بازار داخلی و اتحادیه گمرکی باقی می ماند مد نظر قرار گرفت. تغییرات عمیق در زندگی روزمره طرفین تا اوایل ژانویه ۲۰۲۱ اتفاق نیفتاد. طرفین در آخرین روزهای باقی مانده تا پایان دوران گذار بالاخره روی توافق تجاری برگزیت توافق کردند و این توافق بدون تصویب پارلمان اروپا در اوایل ژانویه سال ۲۰۲۱ موقتا به حال اجرا در آمد. پارلمان اروپا چند روز پیش این توافق تجاری را با رای اکثریت تصویب کرد.

بخوانید!  بیانیه اتحادیه اروپا درباره مذاکرات برجامی امروز در وین

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس از رابطه جدید با اتحادیه اروپا به عنوان شریک تجاری مهم و متحد نزدیک خود سخن گفته است. “چارلز میشل”، رئیس شورای اروپایی هم انگلیس را یک دوست و شریک مهم خوانده است.

البته مناسبات بین انگلیس و اتحادیه اروپا همچنان با مسائل زیادی روبرو است. اخیرا مناقشات تلخی بین طرفین بر سر واکسن آسترازنکا شکل گرفت. اتحادیه اروپا در جریان این مناقشات انگلیس را به نقض این پیمان تجاری به دلیل اجرایی نکردن قواعد مربوط به ایرلند شمالی متهم کرد.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه خود را ثبت کنید