دوشنبه/ 8 آذر / 1400

تکذیب مذاکرات اوپک پلاس برای توقف افزایش تولید نفت

در گزارش وال استریت ژورنال آمده است اعضای دیگر گروه اوپک پلاس از جمله امارات متحده عربی متقاعد نشده اند که توقف افزایش تولید ضروری است.

دولت بایدن در واکنش به بی اعتنایی اوپک پلاس به درخواست های مکرر برای افزایش بیشتر تولید، روز سه شنبه آزادسازی میلیون ها بشکه نفت از ذخایر استراتژیک در اقدامی هماهنگ با چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و انگلیس را با هدف پایین بردن قیمت ها اعلام کرد.

با این حال سه منبع آگاه در اوپک پلاس به رویترز گفتند: با وجود آزادسازی نفت از ذخایر آمریکا و کشورهای دیگر، اوپک پلاس درباره توقف افزایش تولید نفت گفتگو نمی کند.

استدلال اوپک در توجیه عدم افزایش سریعتر تولید این است که با وجود صعود قیمت ها به بالای ۸۵ دلار در هر بشکه، جهان به زودی با اشباع عرضه روبرو می شود. تولیدکنندگان اوپک پلاس هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولید جمعی اضافه می کنند تا به محدودیت عرضه ای که از سال گذشته به اجرا گذاشتند خاتمه دهند. در حال حاضر محدودیت عرضه این گروه به ۳.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در همین حال وزیر نفت عراق اعلام کرد گروه اوپک پلاس بازارهای نفت را رصد می کنند تا متوازن بودن آنها را بررسی کرده و در دیدار دسامبر خود تصمیم بگیرند.

احسان عبدالجبار در جریان یک رویداد انرژی در بغداد به خبرنگاران گفت: هدف اوپک پلاس دستیابی به بازارهای نفت متوازن از طریق افزایش تدریجی تولید است. وی افزود: صادرات نفت عراق در نوامبر بدون در نظر گرفتن صادرات منطقه کردستان، به ۳.۲ میلیون بشکه در روز می رسد.

وزیران اوپک و متحدانش قرار است هفته آینده دیدار کنند. دو منبع آگاه در اوپک پلاس اظهار کردند: دیدار وزیران اوپک در اول دسامبر (۱۰ آذر) و دیدار گروه اوپک پلاس در دوم دسامبر (۱۱ آذر) برگزار می شود.

بر اساس گزارش رویترز، نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس ۳۰ نوامبر (۹ آذر) برگزار خواهد شد و نشست کمیته فنی مشترک برای ۲۹ نوامبر (۸ آذر) برنامه ریزی شده است.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا