چهارشنبه/ 31 شهریور / 1400

ثبت‌ نام در سامانه سماح توقعی برای علاقه‌مندان سفر به عراق ایجاد نکند

محمدجواد شاد در خصوص وضعیت اعزام زائران خراسانی به عراق اظهار کرد: از صبح امروز ثبت‌ نام سامانه سماح برای علاقه‌مندان جهت شرکت در پیاده‌روی اربعین آغاز شده است. اگر زمینه فراهم شود و ظرفیت پذیرش زائران ایرانی از سوی دولت عراق افزایش یابد، ویزای آنان نیز اخذ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تزریق ۲ دوز واکسن کرونا و ارائه آزمایش PCR منفی برای سفر به عراق الزامی است، گفت: در حال حاضر فقط ثبت‌ نام در سامانه سماح انجام می‌شود. علاقه‌مندان سفر به عراق ویژه اربعین می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در این سامانه ثبت‌نام کنند.

بیان کرد: با توجه به سفر هیات دولت عراق به ایران مسئولان در تلاشند سهمیه زائران ایرانی برای اربعین افزایش یابد. در صورت فراهم شدن زمینه حضور زائران در عراق، فرایند ساماندهی و اعزام زائرین آغاز خواهد شد.

شاد تاکید کرد: اولویت با کسانی است که سریعتر در این سامانه ثبت‌نام کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هنوز میزان افزایش و چگونگی فرایند روادید زائران ایرانی به عراق مشخص نیست، هیچ سهمیه‌ای برای هیچ استان و شهری در نظر گرفته نشده است. در تمام کشور اولویت با افرادی است که زودتر در این سامانه ثبت‌نام کنند.

مدیرکل حج و زیارت خراسان رضوی یادآور شد: با توجه به سهمیه اندک ایران در زیارت کربلا، ستاد ملی اربعین سهمیه ۶۰ هزار زائران ایرانی را به موکب‌داران اختصاص داده است. هنوز برای زائران سهیمه‌ای تخصیص پیدا نکرده و این ثبت‌ نام در سامانه سماح برای زمانی است که برای زائران نیز سهمیه‌ای جداگانه اختصاص پیدا کند.

شاد عنوان کرد: امام زادگان پناهگاه تمام دوست‌داران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است. زیارت برای ما شیعیان بسیار اهمیت دارد اما رعایت پروتکل‌ها که به جان و حیات مردم بستگی دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. امام حسین (ع) نیز در این مسیر به شهادت رسیدند تا انسان‌های با تقوا و نیک‌اندیش به اهداف عالیه دست یابند.

وی تاکید کرد: در نتیجه ما باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا موجب کاهش شدت شیوع این بیماری شویم. علاقه‌مندانی که در مشهد و ایران هستند، از راه دور و نزدیک زیارت امام رضا (ع) و ائمه اطهار (ع) را جایگزین پیاده‌روی اربعین کنند.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا