اخبار خبرهای داغ

جدیدترین تصاویر منتشر شده از مریخ

جدیدترین تصاویر مریخ

جدیدترین تصاویر مریخ

مریخ نورد “استقامت” پس از فرود موفقیت آمیزش در سیاره مریخ تصاویر قابل توجهی از این سیاره می‌فرستد که شامل تصاویری با جزئیات باورنکردنی از مریخ است. این تصاویر مریخ در روز ۲۴ فوریه توسط سیستم مست‌کم-زد مریخ‌نورد(Mastcam-Z) گرفته شده‌اند.

جدیدترین تصاویر مریخبه نقل از نیوزویک، این تصاویر محل فرود خشک و بی آب مریخ‌نورد را نشان می‌دهند، یعنی دهانه‌ی ۲۸ مایلی “جزرو” که دانشمندان معتقدند زمانی بستر یک دریاچه بوده و مکان مناسبی برای جستجوی نشانه‌های حیات است.

جدیدترین تصاویر مریخ

سیستم “مست‌کم زد” شامل دو دوربین است و تصاویری که در ۲۴ فوریه گرفته شدند، توسط دوربین سمت چپ مریخ‌نورد ثبت شدند. این دوربین‌ها قابلیت بزرگنمایی دارند و می‌توانند تصاویر سه بعدی و ویدیوهایی با سرعت بالا بگیرند که این قابلیت‌ها بررسی دقیق اجسام از راه دور را ممکن می‌سازند.

وظیفه‌ی اصلی دوربین‌های ۹ پوندی (۴ کیلوگرمی) ثبت تصاویری از سطح و ویژگی‌های جو کم قطر سیاره‌ی سرخ است. این دوربین‌ها در بخش بالایی مریخ‌نورد قرار دارند و به اندازه‌ی ۱۰ اینچ (۲۵.۴ سانتی‌متر) از یکدیگر فاصله دارند.

ویژگی دوربین های “مست‌کم زد”

جیم بل (Jim Bell) محقق اصلی سیستم دوربین‌های “مست‌کم زد” در بیانیه‌ای قبل از ماموریت مریخ‌نورد گفت: “مست‌کم زد” چشمان مریخ‌نورد ناسا خواهد بود.

این سیستم به دانشمندان کمک می‌کند تا بر روی سنگ‌های مورد نظر زوم کنند و آن‌ها را برای یافتن نشانه‌های حیات بررسی کنند. سپس مریخ‌نورد این نمونه‌ها را جمع‌آوری کرده درون لوله‌های مخصوص قرار می‌دهد تا در ماموریت‌های بعدی به زمین برگردند تا جزئیات آن‌ها بررسی شود. دوربین‌های مست‌کم زد به بررسی سنگ و خاک سطح مریخ و بافت آن کمک می‌کند.

قدرت بزرگنمایی این دوربین‌ها به قدری بالاست که می‌توانند ویژگی‌های یک جسمی به اندازه‌ی مگس که از فاصله‌ای به اندازه‌ی یک زمین فوتبال عبور می‌کند را نشان دهند.

این سیستم همچنین می‌تواند تصاویر پارانوما ۳۶۰ درجه بگیرد. در حقیقت این سیستم در ۲۱ فوریه چنین تصویری متشکل از ۱۴۲ تصویر جداگانه گرفت.

ناسا می‌گوید “استقامت” پیچیده‌ترین سطح‌نوردی است که تاکنون به مریخ فرستاده شده است.

تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های مست‌کم زدمنبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

حریف پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد

فاطمه مجیدی

بخشنامه حداقل و حداکثر دستمزد ۱۴۰۰ ابلاغ شد + جدول

فاطمه مجیدی

جزئیات محدودیت‌ های کرونایی اعلام شد / «قرمز» و «نارنجی» ممنوع!

فاطمه مجیدی