جمعه/ 30 مهر / 1400

جدیدترین نسخه سیستم عامل آیفون منتشر شد

کاربران ممکن است بلافاصله این به روزرسانی ها را دریافت نکنند اما به محض قابل دسترس شدن آنها، به قابلیت های بیشتری دسترسی خواهند داشت.

قابلیت کنفرانس ویدیویی “فیس تایم” (Facetime) و “پیام ها” (Messages) برای هر دو دستگاه آیفون و آی پد ارتقا پیدا کرده اند. فیس تایم از امکان “صدای فضایی” پشتیبانی کرده و سر و صدای محیط اطراف را کاهش می دهد. کاربران می توانند از طریق یک لینک قابل اشتراک گذاری در وب و اندروید به تماس های فیس تایم بپیوندند. با قرار گرفتن تب های اختصاصی در اپلیکیشن های نیوز، موزیک، تی وی و پادکست، کاربران می توانند در “پیام ها” آنچه که دوستان و خانواده شان با آنها به اشتراک می گذارند را دنبال کنند.

نوتیفیکیشن ها هم اصلاحاتی پیدا کرده اند و کاربران می توانند کنترل بیشتری در تنظیم آنها داشته باشند و هنگامی که یکی از حالت های جدید “فوکوس” را فعال می کنند، تنها نوتیفیکیشن های اپلیکیشن ها و مخاطبان منتخب را فعال کنند. پروفایل هایی برای فعالیت هایی شامل خواب و کار وجود دارد و سیستم عامل اتوماتیک وار اپلیکیشن های صفحه “هوم اسکرین” را تغییر می دهد و اپلیکیشن هایی را نشان می دهد که کاربر احتمالا در یک زمان خاص از آنها استفاده می کند.

همچنین قابلیت لایو تکست (Live Text) در iOS ۱۵ قابلیت جدیدی است که مشابه “گوگل لنز” کار می کند. این قابلیت می تواند نوشته های عکس ها، اسکرین شاتها و فضای اطراف کاربر را استخراج کند. کاربر می تواند متنی که از طریق لایو تکست تولید می شود را ویرایش یا ترجمه کرده و به اشتراک بگذارد. این قابلیت همچنین می تواند هنر، نقاط دیدنی، گیاهان و حیوانات را تشخیص کند.

همچنین قابلیت های جدیدی برای اپلیکیشن های نقشه ها، تصاویر و هواشناسی در iOS وجود دارد. جستجوهای اسپات لایت نتایج غنی تری از جمله عکس های خود کاربر دارد و اپل از یادگیری ماشین برای تشخیص این که در هر عکس چه چیزی وجود دارد، استفاده می کند.

در آی پد، تغییراتی در مولتی تسکینگ و سفاری وجود خواهد داشت. یک قابلیتی که iOS ۱۵ و iPadOS در زمان انتشار ندارند، SharePlay است که به کاربر اجازه می دهد فیلم ها، نمایش ها و آهنگ مورد علاقه اش را با دوستانش در فیس تایم به اشتراک بگذارد. اپل این قابلیت را در سیستم های عامل tvOS ۱۵ و macOS Monterey منتشر خواهد کرد. اپل همچنین در قابلیت های ایمنی کودکان بهبودهایی صورت داده است.

شاید به روزرسانی WatchOS ۸ چندان گسترده نباشد. فوکوس بیشتری روی ذهن آگاهی و سلامت وجود دارد که شامل دسته های تمرینی جدیدی هستند. اپل واچ با پشتیبانی از حالت “فوکوس” و اپلیکیشن “کانتکس” اکنون یکپارچگی عمیقتری با آیفون دارد.

اپل تی وی هم با به روزرسانی tvOS ۱۵ اکنون پشتیبانی از “صدای فضایی” برای ایرپاد پرو و ایرپاد مکس دارد.

بر اساس گزارش انگجت، کاربرانی که آیفون SE، آیفون ۶s یا مدلهای جدیدتر از آن را دارند، می توانند iOS ۱۵ را نصب کنند. اپل به روزرسانی های میان افزاری سالانه مهم خود را درست چند روز پیش از عرضه مدلهای جدید آیفون ۱۳ و سایر محصولاتش منتشر کرده است.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا