شنبه/ 9 بهمن / 1400

سنخیت نفس با عالم مجردات / تکامل برزخی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهاردهم (تکامل برزخی)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس چهاردهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهاردهم (سنخیت نفس با عالم مجردات / تکامل برزخی)

استاد صمدی آملی

سنخیت نفس با عالم مجردات / تکامل برزخی

همیشه بین مدرِک و مدرَک به مناسبت نیاز داریم. چشم اگر قوه‌ ادراکی برای دیدن است، باید با مبصرات ارتباط برقرار کند تا ادراک دیدن تحقق یابد. نفس هم چون مجرد است اگر بخواهد مجردات عالم ماوراء طبیعت را ادراک کند، چون آن مجردات پاکند و هیچ آلودگی ندارند، لازمه‌اش این است که از تعلق به عالم ماده، انقطاع حاصل کند زیرا تعلق به عالم ماده و تلوّث به عالم طبیعت، سبب می‌شود سنخیت نفس با عالم مجردات منقطع شود و وقتی بین نفس مدرِک و عالم مجرد مدرَک سنخیت نباشد، نفس به توفیق ادراک آن عالم دست نمی‌یابد.

حتی کسانی که در نشئه طبیعت از بدن و جسم عنصری قطع علاقه کرده یعنی به تعبیر متعارف خودمان بمیرند، درصورتی‌که همچنان متعلق به عالم ماده باشند از آنجا که سنخیتی بین این نفس با عوالم مجرده پیش نمی‌آید لذا هرگز دری از غیب به ماوراء طبیعت و روی آن‌ها گشوده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس یازدهم (رعایت احکام شرعیه)/۱

اینان نه تمثّلات با مثال دارند، نه تمثّلات بی‌مثال؛ چون بین نفس آن‌ ها با عالم مجردات مناسبت برقرار نشده‌ است. البته به‌ خاطر انقطاع از جسم طبیعی که یک نحوه قطع علاقه از نشئه طبیعت است، عالم ماوراء طبیعت برای آن‌ها مکشوف می‌شود، اما قدرت استفاضه و کسب فیض از آن عالم را ندارند.

لذا مجبورند برای ارتقاء وجودی خویش، همچنان به عالم ماده تعلق داشته باشند و از تعلق به عالم ماده، برایشان تکامل پیش آید که بحث تکامل برزخی در کتاب‌های فلسفی و عرفانی نیز براساس همین بحث مطرح شده‌است؛ چه این‌ که آقایان حکما، ریشه اصلی بحث تکامل برزخی را از منطق وحی گرفته‌ اند؛ لذا هم انبیای سلف در کتاب‌های آسمانی و صحف پیش‌ از قرآن، راجع به تکامل برزخی نفوس فرمایشات فرمودند و هم قرآن کریم و پیغمبر اکرم و روایات اهل‌ بیت علیهم‌السلام این بحث را مطرح فرمودند که تکامل برزخی، بعد از انقطاع نفس از جسم طبیعی در این نشئه عالم ماده، باز هم برقرار است.

تکامل برزخی

تکامل برزخی

غرض، این‌ که می‌فرمایند گناه نکنید، برای این است که گناه، مشابهت بین نفس و ماورای طبیعت را از بین می‌برد و نمی‌گذارد سنخیت پیش آید؛ همانند این‌ که جبلّی چشم بر دیدن است و سرشت ذاتی آن بر این است که برای دیدن خلق شده‌ است، اما در صورتی‌ که حجاب و مانعی در مقابل مدرَک و مبصر قرار نگیرد، دیدن محقق می‌شود.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: در عالم فقط خودت را باش

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x