حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۴

حضور و مراقبت - استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت

استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی /مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۴

جناب علامه مجلسی قدّس‌سره در جلد دوم و سوم بحارالانوار، احادیث گوناگون مراحل مختلف قیامت را جمع‌ آوری کردند. البته این‌ طور نبود که جناب علامه قلم به دست بگیرند و تمام احادیث را خودشان بنویسند. ایشان لُجنه و گروهی پرکار داشتند که از شاگردان محضر این بزرگوار بودند. جناب علامه مجلسی قدّس‌سره مدیریت و سرپرستی و نظارت بر کار آنان را بر عهده داشتند، لذا آنان کارهایشان را به اسم مرحوم مجلسی نام‌گذاری کردند.

غرض، در بخش معاد بحار آمده است که قیامت و شئون آن، تجلّی حضرت سیدالشهدا است. اگر قیامت کبری آن‌ چنان‌ که فرموده‌اند تجلی جناب سیدالشهدا علیه‌السلام است، حیف نیست که ما گوش به این حرف‌ها و اسرار و حقایقشان ندهیم و مثلاً به محض اینکه بیمار و مریضی داشتیم بیاییم و دم در خانه‌شان بنشینیم و برای رفع مشکلات خود استغاثه نماییم. چرا قبل از مریضی حواسمان را جمع نمی‌کنیم؟

عزیزان من! الحمدلله حرف شنیده‌اید و به این حرف‌ها آشنایی دارید و مشکل نداریم که کسی بگوید روی این حساب، آیا نباید به اهل بیت متوسل شویم؟

بیشتر بخوانیم: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۳

حرف روشن است عرض ما این است که توسل بفرمایید، اما چیزهای بالاتر بخواهید. تعالوا، خود را بالا بکشید.

برای بزرگواری موارد فراوانی پیش آمده است. یکی از آن مواردی که در ذهن من است اینکه روزی خانم و آقایی به در منزل آن بزرگوار آمدند و گفتند بچه ای داریم که فلج است، به این طرف و آن طرف بردیم و کاری از پیش نرفته، خواستیم که شما دعایی بفرمایید. رنگ از رخسار آن آقا برگشت و بسیار ناراحت شدند، معلوم می‌شود یک لحظه توجه عرفانی فرموده‌اند و دیدند بافت نظام هستی بر این است که، این فرزند باید مریض باشد و هیچ کاری نمی‌شود کرد. خصوص آنکه در بسیاری از موارد خود پدر و مادر به دلیل رعایت نکردن آداب مختلف مسائل زناشویی سبب اصلی این امراض و نواقص پیش آمده هستند.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (حضور و دیر گرفتن)

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ می باشد

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

سکوت باطن را می انگیزاند و نطق ظاهر را

Khalili21

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (حضور و امتحان)

سوخته

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی ؛ مجلس پنجم (قسمت سوم)

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید