حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۵

حضور و مراقبت - استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی /مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۵

 

استاد صمدی آملی (حضور و مراقبت)

برای مریض دعا بفرمایید و دست بلند کنید، اما دلیل نمی‌شود که آنچه خواسته‌اید مستجاب شود.

در روایات ما آمده است دستی که بلند می شود، بی‌ برکت برنمی‌گردد؛ لذا فرموده اند هرگاه، دست بلند کردید و چیزی خواستید، بدانید که این دست، بی‌ برکت نیست، پس آن را به صورت بمالید، چون این دست به محضر حق تشرف پیدا کرده و او به این دست عنایت می کند.

مثل اینکه وقتی از مشهد برمی‌گردید، مردم به زیارت شما می‌آیند و می‌گویند چشمتان به صحن بارگاه آقایمان افتاده و برکت پیدا کرده است اما هرگز به زیارت کسی که به سر زمین رفته و بیل زده، به بازار و یا اداره رفته و برگشته نمی‌روند.

خدای تبارک و تعالی فرمود، امکان ندارد دست‌های بلند شده را بی‌ برکت برگردانم، اصلاً در شأن من نیست، از آقایی ما کم می‌شود. امام رضا علیه‌السلام با یک توجه می‌بیند که خداست دارد خدایی می‌کند و مثلاً این شخص، باید مریض باشد و نباید او را شفا داد؛ چرا که حق اجازه نمی‌دهد. با این حال آن مریض نباید فکر کند که بی‌ برکت بازگشته است.

بیشتر بخوانیم: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۱

این‌ طور نباشد که ما، خدا و امام رضا و عالَم و همه چیز را برای همین یک طلب خود بخواهیم که مثلاً اگر به صلاح مان نبود و به هزار و یک دلیل به ما ندادند، بگوییم خدمت امام رضا علیه‌السلام هم رفتیم و ایشان هم کاری نرسیدند. باید به این افراد گفت آقا برای شما خیلی کار رسیده و برکات زیادی برایتان حاصل شد. منتهی آنی که شما می‌خواستید نشده است. امام رضا علیه‌السلام که در نظام عالم، استقلال وجودی ندارد، ایشان هم عبدالله است، باید خدا اجازه دهد، باید تنظیم و ترکیب و بافت عالم اجازه دهد تا ایشان دست به کار شده و تصرفی را در نظام عالم به اذن الله بفرمایند.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (امتحان و تقویت قابلیت)/2

پایان

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ می باشد

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

قرآن صورت کتبیه انسان کامل است

Khalili21

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس نهم(قسمت پنجم)

سوخته

فرق اصلی میان علم الهی و علوم غیر الهی

Khalili21

دیدگاه خود را ثبت کنید