حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)/۲

عقد اخوت

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)

 

استاد صمدی آملی

امام دائماً در حضور تام است و هیچ چیزی نمی‌تواند سر سوزنی از حضور و مراقبت تام امام کم کند. هیچ کدام از حوادث و وقایعی که برای امام پیش می آید اندکی از توجه او به حضرت حق نمی‌کاهد و همه افعال و کردار او عین حق است که پیغمبر فرمود هر جا علی باشد حق است و هر جا که حق است علی نیز هست.

آن‌جا که امیرالمؤمنین چهار هزار نماز شب خوان را از دم تیغ می‌گذراند و نسل‌شان را قطع می‌کند هم حق است و آن‌جا هم که در جنگ جمل و فتنه انگیز اصلی جنگ یعنی عایشه را نمی‌کشد و سفارش می‌کند که او را سالم به مدینه برسانند نیز حق است و او حضور حق دارد. آن‌جا هم که شوهر زینب سلام‌الله‌علیها درحالی‌که خودش چیزی ندارد و لباسش را می‌بخشد هم حق است. آن‌جا هم که آقا به کسی که اندکی از زندگی خود بخشیده تشر می‌زند هم حق است. آن‌جا که به علی بن یقطین می‌فرماید برو به دربار و هرچه از ما بد می گویند سکوت کن و چیزی نگو و حتی اگر دلت دارد پاره می‌شود ابراز نکن و نگذار رنگ و رویت هم برگردد هم حق است. آن‌جا که به میثم تمار بزرگوار در کوفه می‌فرماید تو را دستگیر می‌کنند، بر بالای دار می‌برند، زبانت را از کامت درمی‌آورند، اما بازهم آن‌قدر بگو تا شهید شوی و به او این طور دستور می دهد هم حق است. این‌که امام علیه السلام در مزرعه کار می کند و خودش نان خشک می‌خورد و به میهمان خود آن طور غذا می‌دهد هم حق است.

بخوانید!  بخش اول درس بیست و چهارم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (طالع و شرف و هبوط کواکب)

استاد صمدی آملیچه کار باید کرد؟ همه جا حضور است، همه جا توحید است، همه جا مراقبت است. باید این گسیخته ها را جمع کرد. باید توحید حل شود. اینجاست که معلوم می شود پای غیرمعصوم در صراط مستقیم لغزنده است و همه بزرگان، بالاخره لغزش دارند. بعد از ائمه علیهم‌السلام تک‌تک افرادی پیدا می‌شوند که این طور به دقت مواظب باشند. شما هر عارفی را پیدا بفرمایید بالاخره می‌بینید در طول عمرش دچار شک در نماز شده و مثلاً اشتباهاً به جای آنکه تسبیحات اربعه بخواند نشسته و تشهد خوانده و یا در حرف زدن مرتکب خطایی شده و بعد از آن عذرخواهی کرده است، اما در طول زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم‌السلام حتی یک نمونه پیدا نمی‌کنید که لغتی را اشتباه گفته باشند و بعداً تصحیح فرموده باشند. این امکان ندارد.

آنچه از دهان معصوم بیرون می آید صدق محض است. آنچه گوش معصوم می‌شنود، صدق محض است. هرچه چشم معصوم می بیند، صدق محض است و او که در حضور تام است میزان می شود؛ لذا علمای اصیل ما همانند سید مرتضی علم الهدی قدّس‌سرّه، تنزیه الانبیاء و الائمه، نوشته است که این ذوات مقدس را از هر چه که توهّم اشتباه و گناه می شود تنزیه نمایید.

ما می‌توانیم مسائل کلی را حل کنیم، اما وقتی به جزئیات می‌رسیم می‌بینیم خیلی دچار مشکل می‌شویم. باید آن‌قدر حواس خود را جمع کنیم تا ان‌شاءالله آرام‌آرام بدانیم که چه باید بکنیم؛ لذا فرموده‌اند واجبات را انجام دهید و محرمات را ترک کنید تا آرام‌آرام نور معرفت برهان به دل شما راه یابد. بعد از آن دستور می دهند مستحبات را هم انجام دهید و آهسته آهسته مکروهات را هم ترک کنید تا نورانیت شما قوی‌تر شود.

بخوانید!  در محضر حسین منزوی / بی‌ تو به سامان نرسم

عزیزان من! راه همین است. باید همین جور افتان و خیزان بیفتیم و برخیزیم. این دلیل نمی‌شود بگوییم چون ائمه علیهم‌السلام معصوم بودند آن طور دقیق بودند و راهشان آسان بوده است. عصمت ائمه علیهم‌السلام زیر سر حضورشان است. آنان سرتاپا حضورند و در زحمتند و زحمتی که آن‌ها دارند، ما نداریم. آن‌ها باید آن‌قدر حواسشان جمع باشد که از عصمت سقوط نکنند که البته با حضور دائمی خود هرگز سقوط نمی‌کند.

اگرچه سقوط از مقام عصمت براساس غفلت هم امکان دارد، ولی این بزرگواران شبانه‌روز و در تمام عمر چه قدر در حضور دقیق بودند و از مراقبتشان محافظت کردند که یک سر سوزن هم از مقام عصمت تنزل نکردند وانگهی در این مرتبه هم مراتب دارند که “تلک الرسل فضّلنا بعضهم علی بعض”

عصمت امیرالمومنینیعنی انبیای معصوم هم مراتب دارند؛ بعضی‌ها در عصمت خیلی قوی هستند و بعضی مراتب عصمتشان متوسطه است؛ بعضی‌ها کاملند و بعضی‌ها اکمل و شدت وجودی دارند؛ بعضی‌ها خوبند و بعضی‌ها خوب ترند.

البته درباره ائمه علیهم‌السلام آقایان قائل به تشکیک مقاماتشان نیستند؛ با این‌حال بعضی از بزرگان فرمودند جناب امیرالمؤمنین نسبت به یازده امام معصوم جایگاه خاصی دارند.

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

فرق اصلی میان علم الهی و علوم غیر الهی

Khalili21

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوازدهم (قسمت اول)

سوخته

درس های محرمی (قسمت دوازدهم)

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید