حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)/۳

عقد اخوت

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)

 

استاد صمدی آملی

بارها به عرض رساندم ما باید افتان و خیزان، یا الله یا الله بگوییم و با آه و ناله دست به دامن ائمه اطهار علیهم‌السلام شویم و به ایشان توسل بجوییم. در این راه گاه می‌افتیم، گاه سیاه می شویم، گاه روشن می شویم، تا ان‌شاءالله فرقان پیدا بکنیم و برنامه بگیریم. لطف بفرمایید و تثبّت به خرج دهید تا ان‌شاءالله به آن برنامه که به برنامه توجه عرفانی معروف است برسید.

رساله انسان در عرف عرفان بیشتر به دنبال همین یک کلمه است، منتهی عجله نفرمایید. راه‌های انحرافی فراوان است و لغزشگاه‌ها بسیار. بالاخره وقتش فرا می‌رسد و در جانتان و درحقیقت و سرّتان القا می شود. بعد می‌بینید ان‌شاءالله از ولی خدا و بزرگواری که الان در محضرش هستید آن دستورالعمل را می‌گیریم.

آن وقت حداقل، صراط مستقیمی را که می‌خواهد در ما پیاده شود می توانی بیابی و هر لحظه که بخواهی خودت را کنترل می‌کنی و دقیق و درست می‌شوی.

صراط مستقیمی که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله یافت، برای همه معیار است، اما تو هم بر اساس ساختن خود در همین مسیر برای خودت معیار می شوی و کار به کار دیگری نداری. و از آن‌جا به بعد است که دیگر خودت با خودت کار داری و لذا می‌بینی که حتی سالکانی که سال‌ها در این سیر افتاده‌اند و در نزدیک استاد هم هستند هم از یکدیگر خبر ندارند و استاد به آن‌ها اجازه نمی‌دهد از هم با خبر شوند، مگر آنکه در یک محدوده و مقطع زمانی همه به حدی برسند که بتوانند یکدیگر را تحمل کنند. تا به این‌جا نرسند، حق دقت در حالات یکدیگر را ندارند چون گرفتار می شوند.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)/2

اباذر و سلمان هر دو نزد رسول‌الله صلی الله علیه و آله دستورالعمل دارند، اما سلمان از اباذر خبر ندارند و ابوذر از سلمان؛ منتهی سلمان خیلی قوی‌تر بود که رسول‌الله صلی الله علیه و آله فرمودند اگر اباذر بفهمد که درون سلمان چه خبر است کافر می شود؛ لذا یک استاد نمی‌گذارد شاگردانش از حال یکدیگر با خبر شوند، چون شاید به هم ضربه می‌زنند و آشنایی آن‌ها فقط در حد متعارف، مباحثه‌ علمی و ارتباط ظاهری است.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله می بیند که اباذر مثلاً تا درجه هشتم با سلمان هم سرّ است و در اسرار دو درجه بالاتر با او محرم نیست. این است که نمی‌گذارد آن‌ها از همدیگر خبر پیدا کنند و خودشان هم هرگز نباید در پی با خبر شدن از اسرار و حالات وجودی یکدیگر باشند و این یکی از نکات شریف آیه شریفه “ولا تجسّسوا” است. این تجسّس نکردن فقط برای نهی از پنهانی کشیک دیگران را کشیدن و تجسس در کار مردم نیست که البته این تجسس هم خطاست.

ما حق نداریم در کار بندگان خدا دقیق شویم و یواشکی ببینیم کجا می‌روند و چه می‌کنند. اگر این‌طور باشد که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. به تعبیر جناب حافظ:

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند
چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند

اگر این طور باشد که شاید بسیاری از منبری‌ها باید به دنبال کار خود بروند و مسجد و محراب و نماز جماعت همه و همه تعطیل شود؛ چون بالاخره همه در درون یک چیزهایی دارند که ما خبر نداریم و…

بخوانید!  در محضر حسین منزوی / بی‌ تو به سامان نرسم

از این بالاتر شما عزیزانی که در یک کلاس هم هستید، حق ندارید در کارهای یکدیگر دقیق شوید و تجسس کنید و بگویید که آن یکی کجاست و چه گرفته و اگر گرفته پس چرا من نگرفتم. این تجسّس هم صحیح نیست. هم‌کلاسی شما برای خود اسراری دارد و شما هم برای خود اسراری دارید. همان‌طور که شما دوست ندارید اسرار خود را به او بدهید او هم دوست ندارد شما از اسرارش با خبر شوید. مگر آنکه آن استاد راه بیاید و به شما بگوید با هم صیغه برادری بخوانید؛ لذا جناب رسول‌الله وقتی وارد مدینه شدند در بدو ورود بین مردم عقد اخوت خواندند.

برای عقد اخوت هم یک دید قوی می‌خواهد تا ببیند در مجموعه اصحاب کدام دو نفر با هم وصل می شوند. گاه آن حضرت بین دو نفر عقد اخوت می‌خواندند که در ظاهر به هم نمی‌خوردند و حضرت به آن‌ها می‌فرمود شما دو نفر با هم کار دارید و با دو تن دیگر کار ندارید مثل آنکه یک فرد حافظ قرآن را با یک فرد بی‌سواد اتصال می‌داد و بینشان عقد اخوت می‌خواند و یا این‌که گاهی بین آدم کذایی و نماز شب خوان علقه ای می‌دید و بینشان عقد اخوت می‌خواند. وقتی همه را به هم اتصال داد و برای هر یک برادری برگزید و بینشان عقد اخوت بست فقط امیرالمؤمنین علیه‌السلام باقی ماندند. همه مردم به حضرت نگاه می‌کردند که حال قرار است چه کسی با علی برادر شود که دیدند پیغمبر فرمودند من و علی با هم برادریم و بین خودشان و امیرالمؤمنین علیه السلام عقد برادری خواندند. حال اگر قرار باشد دو برادر در صدد باشند که بفهمند دو برادر دیگر از آقا چه گرفتند، روا نیست.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس نهم (قسمت هشتم)

سوخته

رساله عشق شیخ الرئیس ابو علی سینا (فصل سوم)

محمد زکی زاده

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (حضور و توجه تام به انسان کامل)

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید