حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (نورانیت حضور)

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (نورانیّت حضور)

 

استاد صمدی آملی

مجلس دهم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

الحمدلله رب‌العالمین و صلی‌الله علی سیدنا و نبینا ابی‌القاسم محمد صلی الله علیه و آله و سلم و علی آله الطیبین الطاهرین و علینا و علیکم و علی جمیع عباد الله الصالحین

نورانیت حضور

در ادامه بحث حضور و مراقبت، به عرض محضر رسانده‌ایم که عمده، حل مسئله توحید است و باید به سرّ توحید و وحدت کلمه حق متعال پی برد و به سرّ معنای حق و خلق رسید.

اگر انسان از این کتل عبور بفرماید، خودش برای خودش معیار می‌شود و هرچه را که می‌خواهد انجام بدهد با یک توجه کردن به خودش مشکلش حل می‌شود زیرا که هر فردی بر اساس فطرت توحیدی، جدولی از جداول وجود و شأنی از شئون اوست که اسم اعظم حق متعال برای خود است.

حضور عین نور است؛ عین علم است؛ عین کمال است. انسان هر گاه که حضور پیدا کند نور است و هر موقع حضورش ضعیف شود، به همان اندازه تاریک می شود؛ منتهی همان طور که توحید خیلی رقیق است، تشخیص حق و خلق نیز بسیار رقیق می‌شود.

از باب تشبیه تعبیر فرمودند صراط مستقیم در دو بخش نظری و عملی، از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر است. این حدیث به منزله یک نحوه تمثیل برای بیان متن واقع است.

اگر بخواهیم توحید عملی و نظری را حل کنیم، باید خیلی دقیق شویم. انسان به اندازه‌ای باید رقیق شود که بتواند توحید و صراط مستقیم توحیدی را پیدا کند. چطور وقتی که می‌خواهید به سرّ یک مطلب علمی پی ببرید دقت به کار می‌آورید و به محصل و کسی که سوال می کند می‌فرمایید دقیق شو مطلب حل می شود، این‌جا هم این مطلب آن‌قدر ظریف و دقیق است که باید خیلی لطافت به کار آورد تا به سرّش برسید.

بخوانید!  بخش دوم درس نوزدهم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (افق ترسی)

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس پنجم (حضور تامّ پیامبر اکرم)

سوخته

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی ؛ مجلس هفتم (قسمت سوم)

سوخته

زندگینامه امام رضا علیه السلام

محمد مهدی صدقی

دیدگاه خود را ثبت کنید