حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (از آقا آقا بخواهید)/۱

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (از آقا آقا بخواهید)

 

استاد صمدی آملی (حضور و مراقبت)

از آقا آقا بخواهید

غرض این که خواسته‌های خود را خیلی در حد بالا بگیرید و خودتان را تنزل ندهید. حضرت امام هشتم علیه‌السلام را هم تنزل ندهید. آقا خودشان بزرگوارند و خودشان می‌دانند که به هر کس باید چه مقدار بدهند و چگونه باید ما را تربیت نمایند.

منتهی شما کم‌ همت نباشید؛ اگر هم به در بسته‌ ای برخورد کردید زود نا امید نشوید به یاد آن فرمایش آقا بیفتید که وقتی به فرزند خود تشری زدند و آن عکس‌ العمل فرزند را دیدند دست به قلم شدند و فرمودند:

خدایا! فرزند حسن از حسن تشری شنید، از منزل به حیاط رفت و دید هوا سرد است و پناهگاهی ندارد و چاره‌ای ندارد جز این‌که به دامن پدرش بازگردد. از آن به بعد تو خود می‌دانی که ما می‌خواهیم چه بگوییم.

بعضی جاها این بزرگواران، خودشان به دنبال مشکلات ما می‌گردند، اما ما نباید این مشکلات را به زبان بیاوریم و این بزرگان را برای رفع همین امور بخواهیم. وقتی انسان به خدمت امام هشتم تشرف پیدا کرد بگوید: آقا جان! من تو را دوست دارم، غیر از تو چیزی نمی‌خواهم. شأن تو اجلّ از آن است که تو را برای این کارها بخواهم. حیف است که از آقایی ات کم کنم. تو این‌ قدر بزرگواری که سزاوار نیست من تو را این طور پایین بیاورم. باید آقایی تان حفظ شود و بزرگواریتان محفوظ باشد. پس از آقا خودش را بخواهید.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (حضور در توجّه عرفانی)

بیشتر بخوانیم: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (فاعل قابل می خواهد)

این حدیث جناب امیرالمؤمنین علیه‌السلام چه قدر شیرین است و چه قدر دید انسان را باز می‌کند و چه قدر به انسان سعه وجودی می‌بخشد که فرمود:

خدایا من به خاطر ترس از جهنم عبادتت نمی‌کنم به تعبیری من نماز نمی‌خوانم که مرا به جهنم نبری؛ شایسته نیست که منِ عبد، در پیشگاه خدای به آن عظمت تشرف حاصل کنم و نماز بخوانم تا مرا به بهشت ببرد. نماز، یک پارچه اسماء الله است، یک پارچه بهشت است، یک پارچه بهشت آفرین است. اگر نماز کسی نماز باشد، تمام اهل بهشت علاقه‌ مندند که نماز او را ببینند.

در حدیثی از حضرت رسول صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله‌ و سلم آمده که فرمودند:

بهشت به سلمان و ابوذر علاقه‌ مندتر است تا سلمان و ابوذر به بهشت. ابوذر بهشت را می‌خواهد چه کند؟ بهشت چیست که بخواهد بهای جان من و شما باشد؟ آن‌ ها بهشت نمی‌خواهند، بهشت آفرین می‌خواهند. آن‌ ها حقیقت آفرین بهشتی را می‌خواهند. حیف نیست که آدم، این‌طور خودش را تنزل بدهد؟

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس چهاردهم (قسمت دوم)

سوخته

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوازدهم (قسمت سوم)

سوخته

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۴

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید