حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (از آقا آقا بخواهید)/۲

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (از آقا آقا بخواهید)

 

استاد صمدی آملی (حضور و مراقبت)

از آقا آقا بخواهید

نماز از باء “بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم” تا سلام، یک پارچه اسماء الله است. الله‌اکبر، الله، الرحمن، مالک، رب‌العالمین، الله، الصّمد، لم یلد و لم یولد، و لم یکن له کفواً احد، عظیم، اعلی و …

حیف نیست که آدم، این اسماء الله را به زبان بیاورد و بگوید: می‌خواهم به بهشت بروم و چند تا میوه بخورم؟ اگر این است پس باز هم حرف از بخور بخور است و بنده خدا باز هم همچنان به دنبال این است که بخورد و بیاشامد و از این لذّات زودگذر مادی بهره‌ مند شود.

از این‌ همه خوردن در اینجا چه گرفتی که به دنبال خوردن آنجایی؟ اگر چه نوشیدن و خوردن آن جا را پایان نیست و تازه آن هم معنایی فوق تصور ما دارد ولی حیف نیست که آدم این‌ قدر اسماء الله را تنزل بدهد؟

مثل این‌ که شخصی گریه کند و با سر و صدا از دکتر فوق‌ تخصص قلبی نوبت بگیرد و چند ماه منتظر بماند و وقتی نوبتش شد و آقای دکتر فوق تخصص قلب از او پرسید مشکلت چیست، بگوید دست من خراشی برداشته است، می‌خواهم آن را پانسمان بفرمایید. در حالی‌ که این کار را پانسمان چی سر محل هم می‌توانست برایت انجام دهد.

چرا این آقا را این طور تنزل می دهی و پایین می آوری؟ مگر این عالم کم بهشت است؟ تو در این بهشت چه کار کرده ای؟ همان خدایی که آن بهشت را می‌ آفریند، همان خدا، این عالم را هم آفریده است. قلم حق، قلم کجی نیست. قلم، قلم راست است، قلم حقیقت است، قلم علم است، قلم اسماء الله است.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس پنجم (لطافت انسان در مقام حضور)/2

بیشتر بخوانیم: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (فاعل قابل می خواهد)

همان قلمی که می‌خواهد بهشت را بنویسد، این بهشت را هم نوشته است. با این بهشت چه کردی؟

با زمینش، آسمانش، آفتابش و با موجودات دیگر، چگونه به سر بردی که حالا با واسطه قرار دادن این‌ همه اسماء الله می‌خواهی بار دیگر از همین نعمت‌ ها در نشئه دیگر هم با صورت دیگر استفاده کنی. حیف است که خودت را این‌ قدر پایین بیاوری. حیف است وقتی خداوند در جا به تو لبیک می گوید، چنین درخواست‌ هایی داشته باشی.

حیف است که نماز را آن طور تنزل بدهی. خداوند می‌فرماید خودمان و تمام عالم را در خدمت تو قرار می‌دهیم و در پایان تو بگویی که می‌خواهم به بهشت بروم و به جهنم نروم؟

جناب امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرمود: “من اصلاً بهشت و جهنم نمی‌شناسم”

 

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس یازدهم (قسمت اول)

سوخته

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی ؛ مجلس سوم (قسمت اول)

سوخته

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (فاعل قابل می خواهد)

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار