حکمت و فلسفه عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس نهم (هیمان ملائکه عالین و هیمان انسانی)/۴

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس نهم (هیمان ملائکه عالین و هیمان انسانی)

 

استاد صمدی آملی

غرض این‌که جای خالی نداریم. همه جا پُرِ پُر است، ملک و ملکوت پر است، جبرئیل، عزرائیل، میکائیل و انبیاء، همه و همه را همین یکی پر کرده است و هیچ جای خالی ندارد. چطور می خواهید دومی درست بفرمایید در حالی‌ که او صمد و پر است و هیچ جای خالی ندارد تا چه رسد که بخواهید وجود صمد دیگری را فرض کنید.

اگر در جنبه فکری هم می‌خواهید فکر بفرمایید، در این تشبیهات چگونه می‌خواهید دومی درست کنید؟ این است که بجز یکتا جمال حسن مطلق نیست، در هستی، بیشتر دقت بفرمایید.

بجز یکتا جمال حسن مطلق نیست در هستی

هرکجا که بروید حق است و نمی‌توانید بفرمایید حق یعنی این و آن؛ زیرا همین که “یعنی این” و “یعنی آن” بگویی، آن را محدود کرده و از غیر متناهی و صمد بودن درآورده‌ای و از این همان وحدت عددی است.

چه کسی گفته خدا یعنی زمین، خدا یعنی آسمان، خدا یعنی ماه، خدا یعنی خورشید و… کدام عارف و حکیمی این طور حرف زده است؟ این فرمایش، فرمایش کیست و شما با چه کسی دعوا می‌کنید؟ حرف آن‌ها فوق این حرف‌ها است. این‌ها بیش از این مقداری را که شما می‌فهمید می‌فهمیدند.

آتش عشق ایشان نیز جهان‌سوز است. آتش عشق جناب خاتم‌الانبیا اگر آن طور که هست تجلی کند، آفتاب را هم می‌سوزاند. به تعبیر شریف دعای سمات که خواندن آن در عصر روز جمعه مستحب است، حقیقت خاتم‌الانبیا چیزکی تنزل و تجلی پیدا کرده آفتاب شده است و اگر آن سوز عشق و سوز و گداز خاتم‌الانبیا را میلیاردها به توان میلیاردها بار بشویند و به صورت جرمی درآید جناب آفتاب می‌شود.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دهم (تلطیف سرّ در مقام حضور)

آن عشق که اکنون در حجاب است، اگر جلوه کند تمام ماسوی الله ذوب می‌شوند. بالاتر از آن، عشق حق تعالی به موجودات و حبّ و عشق حق به ذات خویش است زیرا او هم ذات خود را دوست دارد و به آن عشق می‌ورزد؛ و یکپارچه حبّ محض است؛ آن حبّ ذاتی که اگر بخواهیم حرارت و سوز آن را بشوییم حبّ پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله می شود.

چگونه حرف بزنیم که وادی، وادی سنگینی است. به‌هرحال از آنجا که ظاهر، عنوان باطن است خیلی از حرف‌ها را آقایان در قالب مثل‌ها پیاده فرمودند و این مثال‌ها تا اندازه زیادی آدم را به واقعیت ها راهنمایی می کند؛ البته کسی هم ادعا نکرده که واقع را آن طور که می‌خواهد یافته ‌است و به کنه او رسیده و در بیان، آن را به نحو اتمّ پیاده کرده است. حتی جناب خاتم‌الانبیا با آن گریه در شب و با آن سوز و آه و ناله شان و جناب امیرالمؤمنین با آن سحر و اشک و آه جانسوزشان در مناجات شعبانیه و دعای کمیل، با این‌که اولین شخص نظام هستی بودند اما آن‌قدر سوز داشتند که وقتی در پیشگاه خدا حاضر می‌شدند، هیچ می‌شدند.

متأسفانه کاری که بنی‌امیه و بنی‌عباس لعنت الله علیهم کردند این بود که نگذاشتند علوم حقایق اهل‌بیت علیهم‌السلام از ناحیه فرمایشات گهربارشان به ما برسد. البته خداوند روات را رحمت کند که به همین اندازه که به دست ما رسانیده‌اند هم کم نیست.

مگر این‌که انسان ان‌شاءالله قوی شود و سعه وجودی پیدا بفرماید و تمام اسرار انبیا و اهل‌بیت علیهم‌السلام را که در کتاب وجودی تکوین نوشته‌شده اصطیاد نماید، زیرا نظام تکوینی عالم وجود انباشته از علوم و حقایق است و هر علمی بی‌هیچ کم در آن ثبت و متقرر است “لا یُغادر ضغیرهً و لا کبیرهً الا أحصیها”

بخوانید!  معرفی کتاب «آزادی حیوانات» نوشته پیتر سینگر

کتاب وجودی اسرار انبیا و ائمه علیهم‌السلام نیز در متن تکوین نوشته شده است. لذا ممکن است در کتاب تدوین، نقایصی به وجود آید و مطالب آن‌گونه که هست به ما منتقل نشود، اما کتاب تکوینی عالم قابل تصرف و تغییر نیست.

اگرچه بنی‌امیه و بنی‌عباس ما را از فیض وجودی امام محروم کردند اما آن کتاب تکوینی عالم را هیچ‌کس نمی‌تواند مانع شود. آن کتاب برای اهل معرفت باز است؛ لذا جناب خاتم‌الانبیا برای فهم سرنوشت انبیا و حالاتشان و برای فهم آن همه قضایای قرآنی کتاب تدوینی نخواند زیرا اگر این طور بود هر کسی می توانست برای مردم قرآن نازل کند.

جان خاتم‌الانبیا آن‌چنان قوی شد که توانست تمام اسرار انبیا را در متن تکوین بخواند و در متن تکوین خطا راه ندارد. اگرچه کتاب تدوین جز قرآن کریم خطا برمی‌دارد، اما خطا در تکوین قرآن کریم و صحف انبیا راه ندارد. یعنی اگرچه دیگران تحریفاتی کرده اند، اما در این تحریفات در محدوده کتب تدوینی آن‌هم در غیر قرآن کریم است و الحمدالله قرآن تحریف لفظی هم ندارد و بجز این یک کتاب، همه کتاب‌های تدوینی قابل تحریفند و کم و زیاد کردن در آن‌ها راه دارد.

به ما فرمودند راه باز است شما بفرمایید دو کتاب را مطالعه بفرمایید؛ یکی کتاب تدوین قرآن کریم و دیگر کتاب تکوین نظام عالم. بعد می‌بینید که مثلاً در خوابی محضر جناب ابراهیم خلیل حاضر می‌شوید و از ایشان سوال می‌فرمایید و از جزئیات وقایعی که برایشان اتفاق افتاده مثل دو نفر که با هم نشستند و یکی آنچه را که دارد، به دیگری می‌دهد مطلع می‌شوید.

بخوانید!  بخش اول درس بیستم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (خط استوا)

ان‌شاءالله خداوند شرح صدر عطا فرماید و ما را با کتاب تکوینی و تدوینی حقیقی خود بیشتر آشنا فرماید. انشاالله خداوند شرح صدر عطا کند و توحید قرآنی، عرفانی، الهی، تکوینی و حقیقی را در متن ما پیاده بفر ماید. انشاالله ما به چشیدن این حقیقت توحید متلبّس شویم.

والحمدلله رب العالمین

پایان مجلس نهم

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

در محضر امام حسین علیه السلام / قسمت چهلم

سوخته

چهل حدیث کتاب نفس المهموم در باب عزاداری بر امام حسین علیه السلام / حدیث بیست و ششم

سوخته

خواب و بیداری

هادی جنگجو

دیدگاه خود را ثبت کنید