عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس هشتم (سعه وجودی انسان در حضور)

سعه وجودی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس هشتم (سعه وجودی انسان در حضور)

 

استاد صمدی آملی

الحمدلله ربِّ العالَمین و صلَّی اللهُ علی سیّدَنا و نبیّنا أبی القاسِم محمد صلی الله علیه و آله الطّیبین الطاهرین

سعه وجودی انسان در حضور

این شب‌ها که در محضر اقدس رضوی تشرف داریم، عرایضی را راجع به حضور تقدیم می‌داشتیم. به تعبیر حضرت آقا روحی فداه عمده، حضور و مراقبت است و همین یک تخم سعادت است که باید ان‌شاءالله درخت طوبی شود، و همین یک بذر شجره طیبه بی‌منتهی می‌شود و بهشت می‌سازد، به طوری که هر که در نظام هستی بخواهد از بهشت وجودی این شخص استفاده کند، چون جانش قوی شده و سعه وجودی پیدا کرده و می‌تواند القائات داشته باشد، همه می‌توانند از او بهره‌مند شوند.

آن درخت سعادت و شجره طوبی و طیّبه، از همان یک تخم سعادت، یعنی حضور برمی‌خیزد. همه، همین یک کلمه اند که این حقیقت با فطرت توحیدی در سرّ همه افراد انسان تکویناً به نحو بالقوّه غرس شده است، “فطره الله التی فطر الناس علیها” قرآن هم که ذکر الله نام گرفته و سراسر آن اذکار است، برای بیان همین توحید صمدی است که اساس همه معارف است و برای آبیاری کردن همین یک تخم است.

همه می‌خواهند دست‌ به ‌دست هم بدهند تا این تخم سعادتِ حضور، سر برآورد و جوانه بزند و شجره طیبه نفس ناطقه انسانی شود که شئون گوناگون وجودی خودش و نظام هستی، همه، با او اتحاد وجودی برقرار بفرمایند.

هر قدر انسان در حضور قوی‌تر شود آدم‌تر است. او خود عوالمی بی‌کران می‌شود، به‌ طوری ‌که عالم وجودی در خارج، شأنی از شئون وجودی او می‌گردد؛ چنان‌ که دست جنابعالی، شأنی از شئون جان توست و هر گاه بخواهی به اراده خودت آن را بلند می‌کنی و حرکت می دهی.

هر قدر که انسان قوی‌تر شود تمام اجزاء نظام هستی به مقدار سعه وجودی ‌اش، در اختیار اویند؛ منتهی چنین انسانی، ادب به کار می آورد و حضورش به او اجازه نمی‌دهد که هر کار که میلش باشد انجام دهد، بلکه می گوید: بسیار نعمت که به انسان می‌دهند، او چه حق دارد که از آن‌ها استفاده کند؟

در بحث حضور، “ادب مع الله” هم جایگاه مهمی دارد. ما چه کار داریم که بی‌اجازه دست به کار شویم؟ هرچه کمتر دست به کار شوی، بیشتر می دهند. یعنی هر قدر که به تو دادند اما تو بدان توجه نکردی و این‌ها را برای خودت نپنداشتی، بهتر از آن را به تو می دهند.

در بیانات اعاظم هم آمده است به کسانی که به آن‌ها کُدی داده شده و دست به کار شده‌اند و بی‌اجازه از آن استفاده کرده و تصرف نموده‌اند، دیگر بهتر از آن نمی‌دهند.

لذا یک وقت می‌بینید به یکی حقایق و اسراری دادند و جانش هم بسیار قوی است و هر چه قدر که بخواهد می‌تواند کار انجام دهد، اما می‌فرماید من در پیشگاه حضور مطلق هستم، چه کاره ام که دست به کار شوم. چنین شخصی تنها در صورتی که به او امر شود و اذن داده باشد، آن هم اذن تکوینی و اذن توحیدی قرآنی، از کمال خود استفاده کرده و بدان در نظام هستی تصرف می کند. در غیر این صورت چنین افرادی توجه خود را اصلا به این امور منعطف نمی فرمایند.

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس هفتم (حضور و عدم اشتغال به غیر)/۱

سوخته

سفارش امام رضا علیه السلام در ماه محرم

سوخته

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (استدعای علوّ درجه برای پیغمبر اکرم)/۱

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید