عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (امتحان و تقویت قابلیت)/۱

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (امتحان و تقویت قابلیت)

 

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی (امتحان و تقویت قابلیت)

هم چنان‌که گفتیم، امتحان قابلیت‌ها را قوی می‌کند. اساس نظام هستی بر این است که تمام موجودات باید امتحان شوند تا قابلیتشان بیشتر شود.

هرچه قابلیت شما بیشتر شود و هر قدر که ظرف خود را وسیع‌تر بفرمایید به همان اندازه به شما غذا می‌دهند. به مقدار دهان شما به شما غذا می‌دهند، هرچه دهان را بیشتر باز فرمودید بیشتر غذا می گیرید. کودک ابتدا باید از امتحان شیر خوردن بالاتر برود تا به او بگویند بیا و این کباب و برنج و نان را بخور. کودک اول باید کتل شیر را طی کند و اِلّا پدر و مادر از همان اول هم امساک ندارند.

عرشِ حضور، این مشکلات را هم دارد و همه انبیا درگیر همین یک قضیه اند. متأسفانه ما همین طور خدمت امام هشتم می‌رویم و فقط می‌گوییم به ما بده، درحالی‌که نمی‌دانیم قابلیت ما چیست و به چه اندازه است.

و از طرف دیگر میان یک جمعیت دو میلیون‌ نفری، یکی مریض سرطانی دارد، یکی خانه و مسکن ندارد، یکی همسر ندارد، یکی فرزند ندارد و غیره و غیره، و هرکدام که به راه افتادند دیگران را دیده اند که دائماً به آن‌ها التماس دعا می‌گفتند. دعا خوب است، اما از آن طرف آقا چه باید بکند؟

ایشان هم عبد است و باید در پیشگاه حق حضورش حفظ شود و دکّان و بازار راه نیندازد، زیرا دکان فقط دکان خداست و این‌ که در کنار آن، دکان دیگری درست کنند و بگویند این همه مردم به استقبال ما آمده‌اند، سقوط پیش می آید. این جاست که می‌فرمایند:

بخوانید!  شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس چهاردهم (قسمت دوم)

«اِنَّ المُخلَصینَ لَعلی خَطَرٍ عَظیم»

ما خیال می‌کنیم امام هشتم از خطر در رفته است. این‌ها شبانه‌روز در مراقبت تامّه هستند و حضورشان بسیار شدید است و این حضور خیلی برایشان زحمت دارد، زیرا از یک طرف می‌بینند ما از ایشان انتظار داریم و آن‌چنان سماجت می‌کنیم و از طرف دیگر هم می‌بیند که حق ندارند کاری بکنند.

ما هم که این‌قدر در گوش مردم خواندیم که این‌ها ائمه اند، فیض دارند، مهربانند و آقایاند و هرکه نزد ایشان برود جوابش را می‌دهند، که مزید بر علت شده و مشکل را بیشتر کرده‌ایم. درحالی‌که ایشان می‌بینند نباید در پیشگاه خداوند دکّان باز کنند و آقایی آقا باید محفوظ باشد.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سوم (یکی دیگر از آداب دعا)

یک مثال دورادور این‌که می‌بینید یکی رئیس اداره‌ای است و می‌بینید برادرش، مادرش و بالاخره یکی از دوستان و یا بستگانش به دردسر افتاده و از او می‌خواهد به کسی تلفن بزند و سفارش او را بکند و… این آقای رئیس نمی‌داند چه کند. می‌خواهد کاری نکند، می‌ترسد با قهر فامیل روبرو شود می‌خواهد کاری انجام دهد، می‌بیند نمی‌شود و می‌گوید من هیچ کاره ام و کاری از دست من بر نمی‌آید درحالی‌که آن‌ها حرف گوش نمی‌کنند و قبول نمی‌کنند و می‌گویند به ما گفته‌اند که همه چیز در دست توست و این طرف و آن طرف می‌نشینند و گله می‌کنند و پیغام می‌دهند که قهر کرده‌اند و…

ائمه علیهم‌السلام طاقت ندارند کسی با ایشان قهر کند که این هم برایشان یک درد بی‌درمان است. آقا می‌خواهد ندهد قهر می‌کنند، می‌خواهد بدهد می‌بینی آقایی آقایش دچار خدشه می‌شود. مقام امامت جان به لب می‌آورد. مثلاً اگر در جبهه فرمانده نباشید و فقط یک تک تیرانداز باشید خیلی راحتید، اما کسی که فرمانده گردان است گرفتار است. یک فرمانده باید خیلی مراقبت داشته باشد تا همه کارها خوب پیش برود با این همه وقتی‌ که برمی‌گردد همه با او دعوا می‌کنند که چرا پیروز نشده است.

بخوانید!  شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس چهاردهم (قسمت سوم)

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس نهم (قسمت هفتم)

سوخته

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی ؛ مجلس نهم (قسمت دوم)

سوخته

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس دهم (قسمت دوم)

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید