عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (امتحان و تقویت قابلیت)/۲

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس چهارم (امتحان و تقویت قابلیت)

 

استاد صمدی آملی (امتحان و تقویت قابلیت)

امتحان و تقویت قابلیت

هرچه بالاتر بروید می‌بینید که کار خیلی گرفتاری دارد. در روز قیامت جناب حق متعال اول جلوی امام هشتم را می‌گیرد و می‌فرماید: “چرا این‌قدر در ایران گناه است” این درحالی است که شما خیال می‌کنید این بزرگان از حساب پاک هستند. مانند آن است که رهبر کشوری از رئیس جمهور می‌پرسد: “در کشور چه خبر است” و این درحالی است که جناب رئیس جمهور وظیفه ندارد مستقیماً وارد عمل شود، بلکه او کار را به وزیر کشور واگذار می‌کند و او هم به استاندار، استاندار به فرماندار، فرماندار به بخشدار و او هم به فرمانده نیروی انتظامی و او هم می‌بیند که این قضیه به کدام پاسگاه مربوط می‌شود و از فرمانده آن پاسگاه می‌خواهد که پیگیری کند و…

می‌بینید که هر مرتبه مادون در پیشگاه مرتبه مافوق است.

بیشتر بخوانید: حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سوم (یکی دیگر از آداب دعا)

ما هر عملی که انجام می‌دهیم به پای امام زمان علیه‌السلام است. خدا با ایشان کار دارد و آقا باید جواب بدهند. یا امام و مسئول نباش و بر جای بزرگان تکیه نکن یا اگر تکیه زدی باید جواب‌گو هم باشی.

هم چنان که رهبر حق دارد بگوید من کاری به این شهروندان شهر ندارم شما رییس جمهور بودی و مسئولیت همه به گردن تو بود و شما باید جواب‌ گو باشی. به همین جهت حضرت آقا در یکی از فرمایشات خود این عبارت سنگین را فرمودند که جناب ارباب از بالا گوش ما را می‌کشد. ما درد بی‌درمان داریم، می‌خواهیم به شما نگوییم نمی‌شود. می‌خواهیم بگوییم از ما ناراحت می شوید. ایشان به مقام امر به معروف رسیده اند. در این مقام شخص آمر باید مامور شود، نه آنکه خودش همین‌ طوری به راه بیفتد و وارد میدان شود. این است که فرمود از یک طرف خدا گوش ما را می‌گیرد و می‌گوید باید بندگان مرا اصلاح کنید و به آنان تذکر دهید تا حواسشان را جمع کنند، از یک طرف هم می‌خواهیم به شما تشر بزنیم شما ناراحت می‌شوید.

بخوانید!  حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس ششم (حضور افضل اعمال است)

سال گذشته گروهی به ایرا و به محضر مبارک ایشان رفته بودند. آن روز آقا به خاطر وضع نابسامان مردم خیلی عجیب شده بودند که اگر آن ابر سیاه به داد مردم نمی‌رسید معلوم نبود که آقا می‌خواستند با این مردم چه کنند. وقتی که ابر سیاه یک‌ دفعه شروع به باریدن کرد آقا فرمودند:

“جان شما را این ابر باران‌زا خرید و اِلّا معلوم نبود امروز چه پیش می‌آمد”

حالا آن سفرای الهی و جانشینان خاتم انبیا که مقام اطلاقی امامت را در هر عصری برعهده دارند چه می‌کشند و چه قدر دردمند هستند خدا می‌داند!

این بزرگان وظیفه سنگینی برعهده دارند و برایشان بسیار مشکل است. در نظام هستی هیچ‌کس به مشکل پیغمبر دچار نیست، حتی هیچ‌ یک از انبیا به اندازه ایشان مشکل ندارند. حتی بار مسئولیت تمام انبیا بر گردن جناب رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است. خداوند به ایشان می‌فرماید حال که قوی شدی و بالا آمدی مسئولیت همه به گردن توست. ایشان باید جواب‌ گوی تمام انبیا و امت انبیا باشند، چرا که تمام انبیا امت پیغمبرند.

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی؛ مجلس دوم (ادب دعا در پیشگاه امام علیه السلام)/۳

سوخته

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوم (از آقا آقا بخواهید)/۲

سوخته

سفارش امام رضا علیه السلام در ماه محرم

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار