حضور و مراقبت حکمت و فلسفه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس یازدهم (رعایت احکام شرعیه)/۲

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس یازدهم (رعایت احکام شرعیه)

 

استاد صمدی آملی

غرض این‌که ما قائل به عصمت اهل‌بیت و انبیا علیهم‌السلام هستیم. در مسئله عصمت آن‌چنان اعتدال مزاج بر بدن مبارک‌شان حاکم است که در امور تلقی وحی و حفظ و ابلاغ آن و در همه شئون خَلقی و خُلقی از خطا و گناه مصون اند و از قوه نوری ملکوتی که او را از همه رذایل نفسانی حفظ می‌کند برخوردارند که در امور یاد شده حتی ترک اولی و یا مکروه از وجود مبارک‌شان صادر نمی‌شود و اگر در کتاب‌هایی چنین عبارت‌هایی خواندید، باید توجه داشته باشید که مطلب برای نویسنده کتاب خوب حل نشد و بحث عصمت را آن‌طور که باید پیاده نکرد و دست به قلم کرد و ندانسته به پیغمبری نسبت کراهت و یا نعوذبالله به امام و یا پیغمبری اسناد گناه داده است.

هیچ انسان عارف، هیچ انسان حکیم و هیچ مؤمن و مسلمانی نمی‌تواند خود را از دستورات شرعیه مستغنی کند، لذا بارها به عزیزان و سروران ما این تذکر را عرض کرده‌ام که اساس کار علمی و عملی و اولین مرتبه را بر انجام واجبات، ترک محرمات و کسب حلال بگذارید و بر این پایه مباحثه کنید، معرفت نفس بخوانید، استاد داشته باشید و سیر علمی خود را ادامه دهید تا ان‌شاءالله کم‌کم به سیره عملی راه پیدا کنید، اذکار داشته باشید، چهله ها بگیرید و خلوت ها برایتان پیش بیاید.

انجام واجبات، ترک محرمات و کسب حلال سه اصلی است که همه چیز باید بر آن استوار شود. در واجبات، این‌طور نیست که مثلاً رساله را باز کنید و از هزار امر واجب در رساله، همه به شما مربوط شود. چه‌بسا در طول عمرتان بیش از دوسوم این واجبات هم برایتان پیش نیاید. مثلاً طلبه‌ای که کارش تدریس و تعلیم و خواندن و نوشتن است و اصلاً در طول عمر خود شاید یک تجارت هم نداشته و شاید از ده ها امر واجب در تجارت بی‌خبر باشد.

بخوانید!  بخش سوم درس بیست و ششم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (فلک هیوی و عرض بلد)

شما هم شاید از چند واجب و حرام مطلع باشید که در محدوده شغلی شما در اجتماع اند و از خیلی از واجب و حرام ها هم خبر نداشته باشید؛ چون نیازی به آن امور ندارید و احیاناً اگر موارد استثنایی پیش آید سوال می‌کنید.

غرض این‌که انجام واجبات و ترک محرمات به این معنی نیست که مثلاً دو هزار حکم وجوب و حرام، همه مربوط به شما باشد. اگر دانشجو یا معلم، کارمند، بازاری و یا کارگر هستید و هر شغل مبارکی که دارید باید ببینید در محدوده شما چند واجب و حرام مطرح است، همان را مراعات کنید. این عمل برای شما نور می آورد و آرام‌آرام برایتان جا می‌افتد و در شما پیاده می شود. این‌ها که عرض می‌کنیم تجربیات بیش از بیست و پنج سال درس و بحث و حرف شنیدن محضر بزرگان است تا به یقین برسید که هر مقدار واجبات را درست انجام دهید و حرام‌ها را ترک کنید و کسب حلال داشته باشید، در کارتان موفق می‌شوید و این اعمال در ادامه دروس و تحصیل به شما نور می‌دهد و کل عالم با شما هماهنگ می شود.

اگر شما در شغلی باشید که خیلی‌ها در آن شغل اهل حرام اند و شما یک نفر طالب حلال باشید، بدانید که با کلّ عالم هماهنگید و به اندازه نظام هستی طرف‌دار دارید. نگویید من که خلاف نمی‌کنم تک و تنهایم؛ اتفاقاً آن‌ها تنهایند و شما جمع هستید. شما با نظام هستی و تمام عوالم وجودی و با تمام انبیا و ائمه علیهم‌السلام هماهنگید که نمی‌خواهید خلاف کنید.

بخوانید!  بخش دوم درس بیست و پنجم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (وجه تسمیه دائره نصف النهار)

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

در محضر امام حسین علیه السلام / قسمت بیست و یکم

سوخته

چهل حدیث کتاب نفس المهموم در باب عزاداری بر امام حسین علیه السلام / حدیث پنجم

سوخته

شرح مراتب طهارت : نور علی نور

Khalili21

دیدگاه خود را ثبت کنید