چهارشنبه/ 6 مرداد / 1400

منتخب سردبیر

مطالب مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (طریقه محاسبه کردن)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس دوازدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (طریقه محاسبه کردن)

 

استاد صمدی آملی

پیرامون مسئولیت های اجتماعی

طریقه محاسبه کردن

نعمتی مانند وجود او که حکمت‌های فراوانی در آفرینش اعضای او نهفته‌ است که عالمان علم تشریح به‌ اندازه فهم و دانش خود چندین کتاب در شرح آن نوشته‌اند – و تازه قطره‌ای از دریا را نتوانستند بفهمند – و فواید فراوانی که در نیروهای نفس نباتی و حیوانی انسان موجود است، و شگفتی‌هایی که در روح او قرار داده که می‌تواند علوم و معقولات را به ذات خود ادراک و محسوسات را فهم نموده، و با ابزار و ادواتی که در اختیار دارد قوا و اعضا را تدبیر نماید.

و همچنین روزی و رزقی که از ابتدای خلقت برای انسان فراهم‌شده و اسباب رشد و پرورش او را چه از عالم بالا و چه از جهان خاکی آماده ساخته‌ است، پس اگر آن مقدار طاعتی را که بر معصیت غالب آمده با این‌همه نعمت‌های الهی و نعمت‌هایی که قابل شمارش نیستند مقایسه کند، متوجه تقصیر و کوتاهی خود در همه حالات خواهد گردید و خداوند می‌فرماید “وَ اِن تَعدّوا نعمت‌ الله لاتحصوها”.

و اما اگر طاعت و معصیت او یکسان باشد، باید بداند که در مقابل این نعمت‌ها هیچ بندگی و سپاس‌گزاری ننموده‌ است و تقصیر و کوتاهی خود را واضح‌تر می‌یابد.

و اما اگر معاصی بیشتر از طاعات او باشد، پس وای بر او.

طریقه محاسبه کردن
مجلس دوازدهم (طریقه محاسبه کردن) استاد صمدی آملی

بنابراین اگر طالب کمال، این‌گونه خود را محاسبه کند از او جز طاعت سر نمی‌زند و با آن‌ که طاعت انجام می‌دهد بازخورد را مقصّر می‌بیند و لذا رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: “حاسِبوا أنفُسَکُم قَبل أن تُحاسِبوا”.

و اگر کسی خود را محاسبه نکند و در معصیت غوطه‌ور گردد، به مقتضای این آیه می‌فرماید: “إن کان مثقال حبّه من خردلٍ اتینا بها و کفی بنا حاسبین”

وقت محاسبه در عذاب الیم و زیان عظیم می‌افتد. و در آن هنگام است که: “لا یؤخذ منها عدل و لا یقبل منها شفاعه” پناه بر خدا از این روز!.

و الحمدلله رب‌العالمین

 

پایان مجلس دوازدهم

بیشتر بخوانید: حکایتی در چیستی بندگی / تأملی بر اسرار التوحید

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا