منتخب سردبیر

مطالب مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (محاسبه)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس دوازدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (محاسبه)

 

استاد صمدی آملی

پیرامون مسئولیت های اجتماعی (محاسبه)

لذا اگر اجتماع روی حساب پیش رود، همه مشکلات مردم حل می‌شود. اگر دستورات اسلام آن‌طوری که هست درست پیاده شود، کم و کاستی‌ها حل خواهد شد. خودتان عقل را قاضی قرار دهید ببینید در بین این‌همه مستحبات، کدام یک ضرورت بیشتری دارد.

لازم نیست انسان حتماً به‌دنبال این مستحب گشایش و توسعه بیشتر زندگی برود. بروید و عمل به واجبات خود را بیشتر کنید و طوری نباشد که مشغول کارهای مستحبی حلال شوید و حوصله یک نماز ظهر و عصر درست و پسندیده را نداشته باشید.

گاه از بس‌ که ذهن مشغول است، دیگر نماز، جان ندارد و اشتغال صبح تا غروب نمی‌گذارد حواس انسان سر نماز جمع باشد. این‌ها مباحثی است که در بحث مراقبت اخلاقی خیلی کاربرد دارد. البته اگر کسی برای او زمینه رزق زیاد فراهم شد و کسب او برکت کرد، می‌تواند از راه درآمد زیاد به وضع ضعیفان سر و سامان بخشد که این نیز کار خوبی است، ولی باز واجب نیست. البته از باب خدمت‌رسانی به خلق خدا می‌تواند مقام حاتم طائی را طلب کند که این نکته هم می‌تواند راهی برای اعتلا باشد.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (محاسبه)
حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس دوازدهم (محاسبه)

در این‌جا نیکو است قسمتی از صورت فصل پنجم رساله اوصاف الاشراف، خواجه نصیرالدین طوسی را که در باب محاسبه است، نقل نموده و بدان تبرک جوییم:

حضرت شیخ فرماید: خدای تعالی درباره محاسبه و مراقبه می‌فرماید: “إن تُبدوا ما فی أنفسکم أو تُخفوه یُحاسِبکم به الله”.

محاسبه در لغت به‌ معنای حساب کردن و مراقبه به‌ معنای نگهداری است و منظور ما از محاسبه آن است که انسان طاعات و معاصی را حساب کند که کدام بیشتر است. اگر طاعت بیشتر است بنگرد که نسبت بیشتر بودن طاعات بر معاصی در مقابل نعمت‌هایی که خداوند در حق او لطف فرموده چه اندازه است.

 

بیشتر بخوانید: درس ۲۹ دروس هیئت (دائره وسط سماء رؤیت، یا دایره عرض اقلیم رؤیت) – بخش سوم

 

ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا