چهارشنبه/ 28 مهر / 1400

حل معماي ۸۴۰ ساله يک ابرنواختر باستاني

به نقل از لايوساينس، اکنون ستاره‌شناسان اين معماي ۸۴۰ ساله را حل کرده‌اند. اين ابرنواختر در اثر برخورد دو ستاره‌ي متراکم در کهکشان راه‌شيري به وجود آمده است. اين ابرنواختر باعث به وجود آمدن ستاره‌اي داغ با نام “ستاره پارکر”(Parker’s star)، يک سحابي به نام “Pa ۳۰” شده است.

براساس مطالعه منتشر شده در مجله “Astrophysical Journal Letters” در تاريخ ۱۵ سپتامبر، اين ابرنواختر که “ستاره مهمان چيني”(Chinese Guest Star) ناميده مي‌شود و از ششم ماه اوت تا ششم فوريه قرن ۱۲ قابل رويت بود، تنها يکي از ۹ ابرنواختر رصد شده در کهکشان ما است.

در اخترشناسي سنتي چيني به ستاره‌اي که ناگهان در محلي از آسمان که پيش از آن ستاره‌اي در آن ديده نشده‌ بود پديدار شود “ستاره مهمان” گفته مي‌شود.

ستاره‌شناسان تنها قادر به شناسايي بقاياي تعداد انگشت ‌شماري از اين ابرنواخترها بوده‌اند اما “ستاره مهمان چيني” تنها ابرنواختر هزاره گذشته بود که هنوز بقاياي آن پيدا نشده بود.

مطالعات قبلي اين احتمال را نشان مي‌داد که سحابي “۳C ۵۸” که در مکاني نزديک به اين ابرنواختر قرار دارد بقاياي آن باشد اما دلايل مختلفي از جمله سن سحابي اين نظريه رد شد.

ستاره‌شناسان سحابي “Pa ۳۰”  را در سال ۲۰۱۳ کشف کردند. سپس در مطالعه‌اي جديد سرعت گسترش آن را محاسبه کردند و دريافتند که اين سحابي با سرعت ۱۱۰۰ کيلومتر بر ثانيه در حال گسترش است. با توجه به اين سرعت آنها محاسبه کردند که زمان شکل‌گيري اين سحابي به هزار سال قبل بازمي‌گردد که به معناي همزماني با انفجار ابرنواختر مورد نظر است.

محققان پيش از اين اعلام کردند که سحابي “Pa ۳۰” و ستاره‌ي پارکر در نتيجه‌ي ادغام دو کوتوله سفيد ايجاد شدند. کوتوله‌هاي سفيد ستاره‌هاي به شدت متراکمي هستند که تمامي سوخت هسته‌اي خود را مصرف کرده‌اند. چنين ادغامي باعث رخ دادن گونه‌ي کم نور و نادري از ابرنواختر به نام “lax” مي‌شود.

“آلبرت زيجلسترا”(Albert Zijlstra)، ستاره‌شناس دانشگاه منچستر در بريتانيا مي‌گويد: داده‌هاي به دست آمده از جمله سن، مکان و روشنايي و مدت زمان درخشش اين ابرنواختر نشان مي‌دهد که سحابي “Pa ۳۰” و ستاره پارکر بقاياي آن هستند.

وي افزود: اين تنها ابرنواختر نوع “lax” است که ستاره‌شناسان مي‌توانند مطالعات دقيقي بر روي بقاياي ستاره و سحابي آن انجام دهند. خوب است که مي‌توانيم يک معماي تاريخي و يک راز کيهاني را باهم حل کنيم.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا