سلامت کودک

خواب منظم و کافی در کودکان

خواب منظم و کافی در کودکان 2

خواب منظم و کافى از اجزاى مهم شیوه زندگى سالم است و براى همه سنین ضرورى است. اختلالات خواب باعث اختلال ترشح هورمون رشد و عدم تعادل هورمون های تنظیم کننده اشتها ( لپتین و گرلین) مى شود.

 

دیر خوابیدن و خوابدن ناکافی کودکان

دیر خوابیدن و همچنین خواب ناکافى باعث بروز چاقى و پرفشارى خون مى شود. میزان و الگوى خواب هر فرد بسته به زمینه سرشتى و شخصیتى متفاوت است و ساعت بیولوژیک درونى افراد شبیه هم نیست.

عوامل محیطى مانند نور و عادات غذایى هم در این زمینه موثر هستند و می توانند ساعت درونى فرد را کنترل کنند.

 

خواب منظم در نوزادان!

البته در نوزادان و شیرخواران هنوز ساعت زیستی درونی یا روال شبانه روزی شکل نگرفته و الگوهای خواب آن ها به چرخه های نور روز و شب مرتبط نیست. از ابتدا باید دقت داشت که با تحریکات زیاد و محبت افراطی و نابجا، تلاش نکنیم با ایجاد عادت هاى عجیب مانند تکان دادن شدید یا راه بردن طولانى مدت و … کودک را بخوابانیم.

 

تنظیم خواب شیرخوار

خواب یکی از ویژگى هاى سرشتى هر فرد است ولى با برخی راهکارها مى توان تا حدى آن را تنظیم کرد.

تا سن ۴-٣ ماهگى دفعات شیرخوردن زیاد است بنابراین زمان بندى خواب برحسب تمایل شیرخوار است و نباید به اصرار تلاش در خواباندن وى کرد. به تدریج خواب شبانه شیرخوار بیشتر مى شود و نباید او را از خواب بیدار کرد.

معمولا سن ۵ ماهگى بهترین زمان براى شروع تمرین هاى آموزش خواب است تا شیرخوار بیشتر در طى روز بیدار باشد و شب ها بخوابد. نکته مهم این است که با محبت افراطى باعث وابستگى شدید شیرخوار به اطرافیان نشویم تا وى دچار اضطراب جدایى و بدخوابی نشود.

در طول روز محیط خانه را بیش از حد ساکت نگه ندارید ولى از سر و صدای زیاد هم خودداری کنید. شب ها از یکی دو ساعت قبل از زمان خواب، نور خانه را کم کنید؛ صداى رادیو، تلویزیون و … را به حداقل برسانید.

سعى کنید زمان و مکان خواب یکسان باشد تا باعث ایجاد عادت در کودک بشود. به محض هر تکان خوردن، شیرخوار را از جای خود برندارید، در بیشتر موارد خودش مجددا به خواب مى رود. در سنین بعد از یک سالگى، خواب بعد از ظهر را خیلی کوتاه کنید تا کودک شب ها زودتر بخوابد.

اگر با وجود این راهکارها هنوز مشکل در خواب وجود داشت، به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم از نظر بیمارى هاى زمینه اى بویژه ریفلاکس بررسی شود.

 

ادامه دارد…

 

با تشکر از پروفسور رویا کلیشادی

 

مجله اینترنتی تحلیلک

 

نوشته های مرتبط

چرا گاهی نوزادان سینه مادر را پس می‌زنند؟ (بخش اول)

کودک من

چاقی کودکان و نوجوانان – بخش اول

کودک من

مشکلات یک ماه زندگی _ زردی نوزادان (بخش سوم)

کودک من

دیدگاه خود را ثبت کنید