اخبار بهداشت و سلامت خبرهای داغ

داروهای مفید برای درمان کرونا / نتایج مطالعات بین المللی

داروهای درمان کرونا، پیشگیری از ویروس كرونا، راهکار درمانی كرونا

داروهای مفید برای درمان کرونا

طی مدت زمانی که از شروع همه گیری کرونا گذشته است، پژوهشگران تلاش های زیادی برای ارائه راهکار درمانی یا پیشگیری از ویروس کرونا داشته اند و به تازگی ۹ داروی احتمالی که می توانند به درمان کووید ۱۹ کمک کنند، شناسایی شده است.

در طول ۱۵ ماه گذشته که از شیوع جهانی ویروس کرونا می گذرد، دانشمندان به روش های مختلفی برای درمان این بیماری رسیده اند. آنها اخیراً ۹ داروی احتمالی را که ممکن است در درمان این بیماری کمک کنند، شناسایی کرده اند.

داروهای مفید برای درمان کرونا

یک راهکار رایج برای مواجه با کرونا به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی، استفاده مجدد از داروهای شناخته شده پیشین است و هدف اصلی پزشکان از این کار، کاهش خطر عوارض شدید ناشی از ویروس کرونا است.

نتایج آخرین مطالعات بین المللی نشان می دهد ۹ روش درمانی برای مواجه شدن با کووید ۱۹ وجود دارد که سه مورد آن پیش از این توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) برای درمان بیماری های دیگر تأیید شده بود.

در این پژوهش که نتایج آن در آخرین شماره مجله تخصصی Cell Reports منتشر شد، دانشمندان حدود ۳ هزار و ۵۹ دارو و مولکول شبه دارویی را برای جلوگیری از تکثیر و ایجاد ویروس کرونا استفاده کرده و مورد غربالگری قرار دادند.

این مطالعه همچنین شامل هزار داروی مورد تأیید FDA و بیش از دو هزار مولکول شبه دارویی است که در مطالعات پیشین موفقیت در برابر اهداف بیولوژیکی مشخص شده را نشان داده اند.

بخوانید!  آمار کرونا 27 فروردین ۱۴۰۰ / فوت ۳۲۸ نفر در شبانه روز گذشته

از جمله این موارد می توان به داروی رد پیوند سیکلوسپورین (cyclosporine)، داکومیتینیب (dacomitinib) که نوعی داروی سرطان است و آنتی بیوتیک سالینومایسین (salinomycin) اشاره کرد.

سارا چری از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی و استاد دانشگاه پنسیلوانیا در رابطه با موضوع فوق گفت: یافته های ما راه جدیدی را برای مداخلات درمانی علیه کووید ۱۹ و همچنین اهمیت آزمایش داروهای کاندید در سلول های تنفسی را نشان می دهد.

ما همه این داروها را آزمایش کردیم تا مشخص شود آیا این داروها قادر به جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا در سلول های بدن، بدون ایجاد مسمومیت هستند یا خیر؟

آنها پس از تجزیه و تحلیل این داروها، موفق به شناسایی چندین ترکیب که در سلول های کلیه میمون و ۲۳ ترکیب در سلول های کبدی انسان فعالیت می کنند شده و همچنین دریافتند که هیدروکسی کلروکین و داروهای ریمدسیویر در درمان کووید ۱۹ موثر هستند.

داروهای مفید برای درمان کرونا

از آنجا که کرونا یک ویروس تنفسی است و تصور می شود که از طریق سلول های تنفسی شروع می شود محققان به دنبال نوعی سلول تنفسی بودند که بتواند به طور آزمایشی با ویروس آلوده شود. برای این منظور آنها Calu-3 را که از سلول های لایه راه هوایی انسان گرفته شده است، شناسایی کردند. در این مطالعات مشخص شد که نه سلول از سلول های مشتق شده از دستگاه تنفسی برای آزمایش ترکیبات ضد ویروسی شناسایی شده از طریق صفحه سلول کبدی انسان موثر هستند و نکته جالب این که هیچ یک از این نه دارو شامل هیدروکسی کلروکین نبودند.

بخوانید!  تاثير واكسيناسيون بر جلوگيري از ابتلا به ویروس كرونا چقدر است؟

در میان نه داروی ضد ویروسی که می توانند به درمان عفونت های تنفسی کمک کنند، می توان به سالینومایسین (salinomycin) که آنتی بیوتیک دامپزشکی است و به عنوان داروی ضد سرطان نیز مورد بررسی قرار می گیرد، داروی ضد سرطان مهار کننده آنزیم کیناز داکومیتینیب (dacomitinib)، bemcentinib که یکی دیگر از مهارکننده های کیناز است و اکنون در برابر سرطان ها آزمایش می شود. داروی آنتی هیستامین ebastine و سیکلوسپورین (cyclosporine )، داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که معمولاً برای جلوگیری از رد ایمنی اعضای پیوندی استفاده می شود، اشاره کرد.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

زمان استفاده از نخ دندان / قبل از مسواک یا بعد از مسواک؟

فاطمه مجیدی

عیدی نوروزی شهرداری تهران به مردم

فاطمه مجیدی

زمان واریز دومین مرحله سود سهام عدالت مشخص شد

فاطمه مجیدی

دیدگاه خود را ثبت کنید