سه‌شنبه/ 9 آذر / 1400

دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (دیباچه و معرفی)

علم هیئت که یکی از شاخه‌های حکمت نظری و ریاضیات به حساب می‌آید، علمی است که بیشتر به مطالعه حرکات و جایگاه اجرام فلکی می‌پردازد. کتاب پیش رو با عنوان «دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی» نیز که توسط علامه حسن‌زاده آملی تدریس و گردآوری شده، پیرامون همین علم است.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی / دیباچه و معرفی کتاب (علامه حسن‌زاده آملی )بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

دیباچه

سپاس آفریننده گردان سپهر را که ماه و مهر را بر چهره مینای زیبای آن بسان دو عقربه صفحه ساعت نما، معیار معرفت سمت قبله و آیت کسب و کار و میزان ماه و سال و تاریخ روزگار گردانیده است.

هُوَ الَّذِي جَعَلَ الشَّمْسَ ضِيَاءً وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنِينَ وَالْحِسَابَ مَا خَلَقَ اللَّهُ ذَلِكَ إِلَّا بِالْحَقِّ يُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ (یونس 7).

و دراری درودش بر فرستادگان بویژه بر خاتم پیمبران و دودمانش که شاخص بی مثال و بی زوال افق اعلای کعبه جمال و جلال اویند.

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا وَدَاعِيًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُنِيرًا (احزاب 47).

و بر همه یاران و یاوران و پیروانشان که ثوابت و سیّارات فروزان آسمان دانش و بینش‌اند. وَعَلَامَاتٍ وَبِالنَّجْمِ هُمْ يَهْتَدُونَ

و بعد همی گوید حسن حسن‌زاده آملی که این کتاب مستطاب دروسی در دانش گرانقدر هیئت و دیگر رشته‌های ارزشمند ریاضی است که هر دانشمند دینی را بدان نیاز است ازیرا که بیانگر آیات و روایات وقت و قبله و هلال است، و دستور استوار خط سمت قبله و اعتدال و زوال. علاوه این که حاوی معارفی است که ینابیع آب حیاتند، و حائز مطالبی که مصابیح فراراه وادی ظلمات.

تدریس آن در جمع پریشانی به روزهای پنجشنبه و جمعه سال تحصیلی حوزه علمی قم اختصاص یافت، چنان که تصنیف آن نیز همزمان تدریس در پنجشنبه بیستم محرم 1407 ه ق = 1396/7/3 ه ش آغاز گردید، امید است که به تأیید و توفیق الهی بدان شیوه شایسته و روش بایسته که خواسته نگارنده است انجام یابد، بار خدایا اینچنین بادا.بیان

علم هیئت که یکی از شاخه‌های حکمت نظری و ریاضیات به حساب می‌آید، علمی است که بیشتر به مطالعه حرکات و جایگاه اجرام فلکی می‌پردازد. کتاب پیش رو با عنوان «دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی» نیز که توسط علامه حسن‌زاده آملی تدریس و گردآوری شده، پیرامون همین علم است.

در خصوص کتاب «دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی» سخن علامه حسن‌زاده آملی در معرفی کتاب (که در حوزه علم هیئت است)، گویای همه چیز بوده و مجالی برای معرفی بیشتر کتاب نیست. این کتاب توسط استاد صمدی آملی چندین بار تدریس و تشریح شده است.

در مطالب پیش رو نگارنده حقیر سعی دارد در ابتدا مطالب کتاب را بدون هیچ‌گونه تغییری ارائه کرده و سپس (بعد از متن اصلی هر درس) با توجه به متن کتاب و شرح استاد صمدی آملی، اندک فهم خود را برای مطالعه و آشنایی عزیزان و شاگردان این مکتب بیان نماید.

 

بیشتر بخوانید (دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی):

کتاب دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی علامه حسن‌زاده آملی که توسط استاد صمدی آملی تدریس شده است.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا