دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی

دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (دیباچه و معرفی)

دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی

دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی / دیباچه و معرفی کتاب (علامه حسن‌زاده آملی )بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

دیباچه

سپاس آفریننده گردان سپهر را که ماه و مهر را بر چهره مینای زیبای آن بسان دو عقربه صفحه ساعت نما، معیار معرفت سمت قبله و آیت کسب و کار و میزان ماه و سال و تاریخ روزگار گردانیده است.

هُوَ الَّذِی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیَاءً وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنِینَ وَالْحِسَابَ مَا خَلَقَ اللَّهُ ذَلِکَ إِلَّا بِالْحَقِّ یُفَصِّلُ الْآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ (یونس ۷).

و دراری درودش بر فرستادگان بویژه بر خاتم پیمبران و دودمانش که شاخص بی مثال و بی زوال افق اعلای کعبه جمال و جلال اویند.

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُنِیرًا (احزاب ۴۷).

و بر همه یاران و یاوران و پیروانشان که ثوابت و سیّارات فروزان آسمان دانش و بینش‌اند. وَعَلَامَاتٍ وَبِالنَّجْمِ هُمْ یَهْتَدُونَ

و بعد همی گوید حسن حسن‌زاده آملی که این کتاب مستطاب دروسی در دانش گرانقدر هیئت و دیگر رشته‌های ارزشمند ریاضی است که هر دانشمند دینی را بدان نیاز است ازیرا که بیانگر آیات و روایات وقت و قبله و هلال است، و دستور استوار خط سمت قبله و اعتدال و زوال. علاوه این که حاوی معارفی است که ینابیع آب حیاتند، و حائز مطالبی که مصابیح فراراه وادی ظلمات.

تدریس آن در جمع پریشانی به روزهای پنجشنبه و جمعه سال تحصیلی حوزه علمی قم اختصاص یافت، چنان که تصنیف آن نیز همزمان تدریس در پنجشنبه بیستم محرم ۱۴۰۷ ه ق = ۱۳۹۶/۷/۳ ه ش آغاز گردید، امید است که به تأیید و توفیق الهی بدان شیوه شایسته و روش بایسته که خواسته نگارنده است انجام یابد، بار خدایا اینچنین بادا.بیان

علم هیئت که یکی از شاخه‌های حکمت نظری و ریاضیات به حساب می‌آید، علمی است که بیشتر به مطالعه حرکات و جایگاه اجرام فلکی می‌پردازد. کتاب پیش رو با عنوان «دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی» نیز که توسط علامه حسن‌زاده آملی تدریس و گردآوری شده، پیرامون همین علم است.

در خصوص کتاب «دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی» سخن علامه حسن‌زاده آملی در معرفی کتاب (که در حوزه علم هیئت است)، گویای همه چیز بوده و مجالی برای معرفی بیشتر کتاب نیست. این کتاب توسط استاد صمدی آملی چندین بار تدریس و تشریح شده است.

در مطالب پیش رو نگارنده حقیر سعی دارد در ابتدا مطالب کتاب را بدون هیچ‌گونه تغییری ارائه کرده و سپس (بعد از متن اصلی هر درس) با توجه به متن کتاب و شرح استاد صمدی آملی، اندک فهم خود را برای مطالعه و آشنایی عزیزان و شاگردان این مکتب بیان نماید.

 

بیشتر بخوانید (دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی):

کتاب دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی علامه حسن‌زاده آملی که توسط استاد صمدی آملی تدریس شده است.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

درس ششم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (مدارات عرضی)

محمد مهدیان

درس اول دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (قطر، دایره عظیمه و صغیره)

محمد مهدیان

دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (دیباچه و معرفی)

محمد مهدیان

دیدگاه خود را ثبت کنید